
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BADÍN - Štvorici umelcov z nožiarskej dielne v Badíne učarovala už pred časom krása starovekých a stredovekých zbraní. Vrátili sa ku klasickým technológiám starých dôb a pokúšali sa ich zdokonaľovať. Dnes je o zbrane z dielne Lasky záujem v krajinách Európy, Ameriky či Orientu. V týchto dňoch napríklad pracujú na vikinskom meči, ktorý si dalo vyrobiť múzeum v nórskom Osle.
„Preštudovali sme množstvo literatúry, aby sa nám podarilo osvojiť si staré technológie. Väčšina z nich sa používala v stredoveku, používame však aj technológie z románskeho obdobia,“ hovorí Ladislav Laský Šanta. Problémom bolo, že o technológiách bolo z obdobia stredoveku zachovaných iba málo dokumentov. Vtedajší odborníci v Európe nezanechali prakticky žiadne písomné dokumenty. O niečo lepšie bol na tom Orient a neskôr India. V dielni sa preto postupne v jednotlivých technológiách a spôsoboch zdobenia vzdelávali sami a snažili sa ich vylepšiť. Vynikajúco sa im napríklad podarilo zvládnuť spôsob damaškovania, na ktorom sú založené techniky mnohých stredovekých zbraní - mečov, šablí, kordov či nožov. Pri tomto postupe sa mieša dohromady oceľ rôznej kvality – výsledkom je tvrdá, no zároveň veľmi pružná zbraň. V dielni skúšajú tiež zaujímavé spôsoby zdobenia, napríklad granulovanie. Odberateľmi sú zberatelia zbraní a múzeá v Európe, USA, Saudskej Arábii či Indonézii.
„Najviac nás oslovujú zbrane z obdobia románskeho, ktorými sa bojovalo už na prelome 8. a 9. storočia, prekrásne veci vznikli aj v období renesancie. Podarilo sa nám urobiť krásne kusy damaškových zbraní z germánskeho či franského obdobia.“ Vďaka kvalitnej práci už dielňa získala viacero významných ocenení na výstavách dobových zbraní v rôznych krajinách Európy.
KVETA FAJČÍKOVÁ