BRATISLAVA – Nový zákon z dielne ministerstva má zabezpečiť, aby ľudia mohli už od januára podávať písomné podnety na polícii, ak sa im zdá, že niekto v ich okolí má majetok podstatne vyšší, ako sú jeho legálne príjmy. „Očakávam opozíciu a kritiku zákona, ale verím, že bude v parlamente schválený,“ hovorí minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Zákon by časť dôkazového bremena pred súdom presunul na žalovanú osobu. Musela by dokázať, že majetok nadobudla zákonne. Prokuratúra by vykonala iba prvotné dokazovanie, že majetok bol nadobudnutý nezákonne. Potom by už dokazoval iba odporca.
Opozícia sa zatiaľ k návrhu stavia ústretovo. Robert Fico podobný návrh už dvakrát v parlamente predložil v minulom období, po tvrdej kritike však nebol prijatý. Fico tvrdí, že súčasný návrh zákona okopíroval jeho pôvodný.
„Nie som proti tomu, ale musia byť zachované všetky ústavné princípy,“ hovorí nezávislý poslanec Miroslav Abelovský z Ľudovej únie. Varuje najmä pred možnou retroaktivitou právnej normy.
Fico je presvedčený, že zákon nemá šancu na úspech a bude pre koaličných poslancov neprijateľný. Chce preto pripraviť alternatívny návrh, ktorý by sa mal do parlamentu dostať spolu s vládnou verziou. Poslanci si tak budú môcť vybrať, aby prešla aspoň jedna verzia.
„Boj proti korupcii je vážna vec a ak chceme, aby ho podporovali občania, musia ho v prvom rade podporovať aj politici. Tí ho podporujú tým, že budú hlasovať za,“ apeluje Lipšic na poslancov.
O prijatie zákona, ktorým by sa preveroval pôvod majetku, sa ako prvý pokúsil predseda ZRS Ján Ľupták v roku 1994. Incioval aj úplne prvé referendum v dejinách Slovenska. Jeho cieľom bolo preukazovanie pôvodu finančných prostriedkov použitých v privatizácii. Referendum sa skončilo neúspechom. (rp)
Postup pri preukazovaní pôvodu majetku
- ktorákoľvek fyzická a právnická osoba alebo orgán verejnej moci môže v prípade podozrenia, že má niekto nelegálne získaný majetok, podať písomné oznámenie polícii,
- polícia vykoná preverovanie oznámenia, ak ho považuje za opodstatnené, podá podnet na prokuratúru,
- prokurátor vykoná vyšetrovanie, môže požiadať o vysvetlenie dotknutú osobu,
- prokurátor podá podnet na súd,
- súd môže na návrh prokurátora vydať predbežné opatrenie, ktorým sa zablokuje sporný majetok,
- prokurátor musí dokázať, že majetok bol získaný nelegálnym spôsobom, časť dôkazového bremena nesie aj odporca, ktorý preukazuje, že majetok získal zákonným spôsobom,
- súd môže návrh zamietnuť alebo vydá uznesenie, ktorým prikáže odporcovi vyplatiť peňažnú zábezpeku,
- peňažná zábezpeka je exekučným titulom, môže mať hodnotu v rozpätí jednej polovice až celej výšky majetku nadobudnutého protiprávnym spôsobom,
- peňažná zábezpeka je na účte štátu 5 rokov, ak sa objavia nové skutočnosti, odporca môže požiadať o jej vrátenie, ak sa tak nestane, zábezpeka definitívne prepadne štátu.