BANSKÁ BYSTRICA - Futbalisti Dukly Banská Bystrica sa po troch rokoch vracajú do najvyššej súťaže. S 23-miliónovým rozpočtom, s projektom umelého trávnika, ktorý na jeseň dokončia vedľa hlavného štadióna, a s novou trénerskou dvojicou Ladislav Molnár - Jozef Prochotský. Ambície nováčika vyjadruje aj želanie majiteľa klubu a predsedu predstavenstva Jána Kováčika. ,,Očakávam, že budeme dôstojným hráčom, aby po skončení sezóny mohla futbalová verejnosť povedať, že Bystrica bola v lige prínosom, alebo minimálne nesklamala. Aby nikto na konci nehovoril, že to bol ďalší slabý klub a že mohol postúpiť niekto iný.“
Rozpočet klubu je vykrytý a podľa J. Kováčika Dukla nemá žiadne záväzky až na trénera Jánoša, ale to ,,ešte nie je po lehote splatnosti.“ Kováčik sľúbil, že do konca júla sa s bývalým trénerom vyrovnajú. Jánoš by mal dostať vyše milión korún, pretože od klubu dostane 500-tisíc za postup do I. ligy i ďalších 600-tisíc, ktoré by bol zarobil v budúcej sezóne.
Mužstvo počas krátkej letnej prestávky absolvovalo prípravu prevažne v domácich podmienkach s týždňovým spestrením na sústredení v Poštornej na Morave. Bystričania odohrali šesť prípravných zápasov s bilanciou 3 víťazstvá, 2 remízy, 1 prehra.
Týždeň pred zápasom so slovenským majstrom Bystricu ešte preverí maďarský šampión MTK Budapešť. ,,Zápas naznačí, čo ešte treba vylepšiť do prvého ligového súboja. Nášho majstra zo Žiliny som si vyslovene želal aj kvôli divákom a aj preto, že nám ukáže pravú tvár ligy a dostane nás do obrazu,“ povedal Molnár. Ten vstúpi do ligovej jesene s dvadsaťčlenným kádrom, ktorý sa prakticky nezmenil. Posilniť ho mohol obranca Ondrej Debnár z Petržalky, ktorého mala Dukla už takmer na lopate, ale v poslednej chvíli ho získal turecký Elazigspor. Z Nyiregyházy sa vrátil brankár Boroš a z Dubovej prestúpil pod Urpín Peter Penov. Hosťovanie sa skončilo Mariánovi Hetešovi a angažmán si hľadá Ján Šafranko.
Molnár i generálny manažér Tomáš Geist nevylučujú, že do mužstva v priebehu jesene ešte niekto pribudne. Zaujímavý bol sľub temperamentného Ladislava Molnára: „V novej sezóne budú pre mňa rozhodcovia absolútne nepodstatní. Na disciplinárke ma už neuvidíte.“
MICHAL VALL