Favoritkou je žena
Najnapínavejšia je diskusia u vládnych ľudovcov (ÖVP), materskej strany terajšej hlavy štátu. Kandidátov je niekoľko a na špici je podľa ORF-Online žena – terajšia ministerka zahraničných vecí Benita Ferrerová-Waldnerová.
Bola by to prvá žena v prezidentskom úrade v povojnovej histórii Rakúska. Pre ňu osobne by to bol triumf, keby v úrade vystriedala Klestila, s ktorým má veľmi napäté vzťahy.
Otázka je, či je Rakúsko na prvú prezidentku pripravené, hoci podpora politickej strany je u našich susedov rozhodujúca. A Ferrerová-Waldnerová je údajne najhorúcejšou politickou kandidátkou.
Podľa prieskumu verejnej mienky je však až na druhom mieste po predsedovi krajinskej vlády Dolného Rakúska a u nás dobre známom Erwinovi Pröllovi, ktorého by volilo 29 percent Rakúšanov. Zvolenie Prölla by mohlo vyhovovať kancelárovi Schüsselovi, ktorý by sa takto elegantne zbavil vnútrostraníckeho kritika vládneho spojenia s Haiderovými slobodnými (FPÖ). Na druhej strane by sa mohol z Prölla stať druhý Klestil, odporca terajšej kontroverznej vlády.
Hovorí sa aj o Vranitzkom
Aj medzi slobodnými sa už začínajú objavovať mená možných kandidátov, ale Jörg Haider medzi nimi nie je. Haider navrhuje ženu – predsedníčku krajinskej vlády Štajerska Waltraut Klasnicovú.
Favoritom najsilnejšej opozičnej strany – socialistov – je bývalý predseda rakúskeho parlamentu a dnes druhý muž parlamentu Heinz Fischer. Sám Fischer sa touto otázkou ešte nezaoberá a navrhuje iné meno: bývalého kancelára Franza Vranitzkého.
Široké právomoci?
Rakúsky prezident má teoreticky silnú pozíciu. Je fakticky neodvolateľný, menuje spolkového kancelára a môže odvolať vládu. V praxi sa však doteraz ani jeden prezident k takému kroku neodhodlal, keďže kancelár musí získať podporu parlamentu, kde je väčšinou jeho politická strana najsilnejšia.
Neurobil to ani Klestil, ktorý je známym odporcom kontroverznej vlády ľudovcov a slobodných. Predsa však bol podľa doterajších hodnotení aktívnym prezidentom.
Vlnu nevôle vyvolal v polovici mája, keď pre denník Neuen Zürcher Zeitung spomenul svoje právo odvolať spolkového kancelára. Klestil kritizoval Schüssela za radikálnu dôchodkovú reformu, ktorá vyvolala demonštrácie.
Reakcia nedala na seba dlho čakať. Predseda parlamentu Andreas Khol (ÖVP) žiada, aby sa ohraničili práva prezidenta práve v súvislosti s jeho možnosťou odvolať kancelára a vládu.
MIRIAM ZSILLEOVÁ