
To, že prežilo batoľa, je ako zázrak. Volá sa Lena Abdallah a podľa lekárov je v nemocnici v dobrom stave. Či boli na palube s malou Lenou aj rodičia, nebolo zatiaľ jasné.
Telá obetí boli podľa moslimskej tradície rýchlo pochovali v masovom hrobe - miestna vláda o tomto úkone rýchlo vydala rozhodnutie.
Po páde začalo lietadlo horieť a telá obetí boli zuhoľnatené na nepoznanie. „Identifikácia obetí bola veľmi náročná,“ povedal predstaviteľ miestnych aerolínií. Celú oblasť uzavrel kordón policajtov a snažil sa dostať telá obetí rýchlo preč, kým sa začnú v horúcom počasí rozkladať.
Boeing 737 sudánskych aerolínií letel na vnútroštátnej linke do hlavného mesta Chartúmu, keď pilot krátko po štarte ohlásil nešpecifikované technické problémy. Zamieril späť na letisko, ale pri pokuse o pristávací manéver sa stroj zrútil do neobývanej oblasti päť kilometrov od letiska v Port Sudáne.
Podľa oficiálneho vyhlásenia sudánskych aerolínií zahynulo všetkých jedenásť členov posádky a 105 cestujúcich - 54 sudánskych mužov, 27 žien a 16 detí, plus osem cudzincov, medzi ktorými sú Malajzijci, Francúzi a jeden občan Spojených arabských emirátov.
Ten mal podľa agentúry AP obrovskú smolu - do lietadla nastúpil na poslednú chvíľu, keď Sudánec, ktorý mal letenku rezervovanú, neprišiel včas na odlet. Išlo o skorý ranný let, ktorý odlietal o štvrtej hodine ráno. Hneď, ako sa správa o nešťastí dostala medzi ľudí, pri letisku sa zhromaždili príbuzní a priatelia pasažierov - ľudia v Chartúme, kam lietadlo smerovalo, začali hneď preverovať, či ich najbližší náhodou nesedeli v lietadle.
Havarovaný Boeing 737 bol jediným lietadlom, ktorý letecká spoločnosť Sudan Airways vlastnila - ostatné stroje, ktoré pod jej znakom lietajú, sú len prenajaté. Táto spoločnosť nepatrí medzi spoľahlivé, pred rokom sa zrútilo nákladné lietadlo z jeho letky do rezidenčnej štvrte hlavného mesta Stredoafrickej republiky Bangui. Pri nehode vtedy zahynulo 23 osôb. Sudán patrí medzi veľmi chudobné štáty.
(reuters, čtk)