BRATISLAVA - Každodenné atentáty na spojeneckých vojakov odsúvajú plánovanú rekonštrukciu vojnou zničeného Iraku. Nepriamo sa tak odkladajú aj zákazky pre slovenské firmy, ktoré majú možnosť vstupovať do konzorcií s americkými a britskými podnikmi pri obnove obsadenej krajiny.
Slovensko podporilo úsilie Washingtonu o zvrhnutie režimu Saddáma Husajna, čím sa stalo členom Koalície. Pri rekonštrukcii irackého hospodárstva môžu teda slovenské firmy poskytnúť svoje produkty a zúčastniť sa na výberových konaniach, ktoré sprostredkúvajú americké vládne agentúry a hlavní dodávatelia.
„Obnova Iraku sa skomplikovala vojenskými nepokojmi a aj Američania odkladajú svoje zámery. Teda nielen slovenské, ale aj zahraničné firmy majú problémy s bezpečnosťou,“ hovorí Marianna Bašistová zo Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu, ktorá má od vlády mandát na sprostredkovanie spolupráce slovenských subdodávateľov s angloamerickými koncernmi.
Od oficiálneho skončenia vojny zomrelo v Iraku 29 spojeneckých vojakov. „Kým budú v Iraku nepokoje, pre firmy to stále znamená vysoké riziko,“ vysvetľuje Bašistová. Podľa nej sú v hre o iracké zákazky desiatky slovenských firiem. „Ide hlavne o ropný priemysel, ťažké strojárstvo, zdravotnícku techniku a energetiku,“ spresnila.
Jedným zo záujemcov o kontrakty v Iraku je bratislavský podnik Elektrovod. „Boli sme v Anglicku na konferencii, komunikujeme so slovenskou agentúrou a nadviazali sme kontakt s americkou korporáciou Bechtel,“ potvrdil Tomáš Malatinský, riaditeľ Elektrovodu. Bechtel je hlavným dodávateľom pri obnove elektrických rozvodov a elektrární. Malatický vidí najväčší potenciál Elektrovodu v spolupráci na budovaní vedenia vysokého napätia a častí elektrární.
Šancu získať zákazky v obsadenom Iraku vycítili aj Slovenské energetické strojárne Tlmače. Hovorca SES Viliam Petráš potvrdil, že strojárne majú záujem o spoluprácu pri obnove vojnou zničenej krajiny, nič konkrétnejšie však neprezradil.
SES Tlmače už majú s odstraňovaním následkov vojny skúsenosti. Strojárne sa ako jediná slovenská firma zapojili napríklad do programu obnovy srbskej energetiky. Rekonštrukcia 3. bloku elektrárne Nikola Tesla Obrenovac A je v súčasnosti najväčším projektom obnovy juhoslovanskej energetiky. Celková hodnota rekonštrukcie elektrárne je 50 miliónov eur. SES Tlmače sú v konzorciu s nemeckými firmami Lurgi a Siemens. Na montáži nového tlakového systému kotla pracuje v Obrenovaci 120 zamestnancov SES Mont Tlmače a stovka zamestnancov srbskej montážnej firmy.
TOMÁŠ VELECKÝ
CESTA DO IRAKU
Bechtel
Americká korporácia bola poverená vládnou agentúrou USAid a v rámci projektu obnovy infraštruktúry spravuje štátne peniaze.
Hľadá subdodávateľov v oblastiach:
- sprístupnenie irackého prístavu,
- rekonštrukcia elektrární a rozvodov vysokého napätia d Bagdadu,
- rekonštrukcia šiestich hlavných mostov,
- rekonštrukcia a signalizácia železnice,
- rekonštrukcia letísk v Basre a Bagdade,
- zlepšenie kanalizácie.
Kellogg Brown & Root
Firma je súčasťou koncernu Halliburton a spolu s Bechtelom je najväčším kontraktorom americkej vlády v Iraku (600 mil. dolárov). Oblasť jej aktivít je totožná s cieľmi US Army Corps of Engeneers.
Hľadá subdodávateľov v oblastiach:
- rekonštrukcia rafinérií,
- výstavba a rekonštrukcia ropovodov.
Abt Associates
Spoločnosť získala kontrakt na rekonštrukciu 21 nemocníc v Iraku. Podobné skúsenosti má z Jordánska. Hlavný úrad pre Irak bude v Ammáne, neskôr v Bagdade.
Hľadá subdodávateľov v oblasti:
- dodávky zdravotníckeho materiálu a techniky.