BRATISLAVA – Čerstvý zákon o obchodných reťazcoch, ktorý má obmedziť ich ekonomickú silu, obchodníci tvrdo kritizujú. „Zákon rieši problémy poľnohospodárstva na úkor obchodu,“ tvrdí Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu. Zákon predložil Smer, podporila opozícia, ale aj ANO.
Obchodníci preto požiadali prezidenta, aby zákon vrátil Národnej rade. Podobná situácia nastala minulý rok. Keď prezident ešte tvrdšiu verziu zákona z dielne SDĽ nepodpísal, už sa nenašiel dostatočný počet poslancov na jej opätovné schválenie.
Hovorca prezidenta Ján Füle nevedel včera povedať, ako bude prezident postupovať. Rozhodne sa až po preštudovaní zákona.
Výrobcovia potravín zákon privítali. „My sme nechceli nič iné, len aby nás niekto uchránil pred zneužívaním obrovskej sily týchto obchodných systémov,“ tvrdí predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec.
„Nepochybujeme, že slovenská potravinová výroba má svoje problémy,“ vraví Konštiak, „ale zákon im nijako nepomôže“. Ak budú dodávatelia požadovať vyššie ceny, hrozí, že obchodníci dovezú tovar radšej zo zahraničia.
Proti zákonu je aj Protimonopolný úrad. „Táto záležitosť by sa nemala riešiť zákonom,“ tvrdí Ladislav Szabó z úradu. Dodáva, že keď podobný zákon prijali v Írsku, stúpli ceny potravín.
Aj keď sa zástupcovia obchodných reťazcov nechceli k zákonu vyjadriť, viacerí potvrdili, že i na Slovensku buď dôjde k zvýšeniu cien, alebo budú tovar dovážať zo zahraničia. Potom na zákon doplatia samotní poľnohospodári. „My sme obchodníci, my sa z toho dostaneme,“ povedal Konštiak.
Zákon kritizoval aj bývalý hlavný vyjednávač s Európskou úniou Ján Figeľ. Tvrdí, že by nám mohol pohoršiť pri vstupe do únie.
Minulý zákon kritizovala aj Európska komisia. Vyčítala mu, že zavádza percentuálne zastúpenie slovenských výrobkov na pultoch predajní, čím sa obmedzuje voľný trh. Tentoraz kvótu na slovenské výrobky predkladatelia vynechali.
Čo stanovuje zákon?
- zakazuje vyberanie rôznych poplatkov a nepeňažných plnení od dodávateľov,
- núti reťazec premietnuť 90 percent zliav, poskytnutých výrobcami, do konečnej predajnej ceny,
- stanovuje najvyššiu lehotu splatnosti faktúr na 45 dní,
- na obale výrobku, ktorý sa predáva pod značkou hypermarketu, musí byť aj označenie originálneho výrobcu.