ný i minister Lipšic.
Disciplinárne konanie proti Mojšovi podnietila už v januári Súdna rada. Sudca totiž vykonával závažné procesné úkony v kauze konkurz na Preglejku Žarnovica, hoci bola namietaná jeho zaujatosť. Údajne tak robil, aby sa prestalo s tunelovaním Preglejky. Mojš sa domnieval, že správcovia konkurznej podstaty porušovali svoje povinnosti a konali v záujme úzkej záujmovej skupiny.
„Skutku, tak ako je uvedený v stanovisku Súdnej rady, som sa nedopustil. Všetky úkony vykonané po vznesení námietky som považoval za neodkladné,“ bránil sa sudca Mojš na pojednávaní.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic sa viackrát vyslovil za prísnejšie postihy pre sudcov, tentoraz však s prísnym trestom nesúhlasil. Mojš sa podľa neho neprevinil – také stanovisko poslal Lipšic i rade. Sudcovi v rozpore s jej odporúčaním výkon funkcie nepozastavil.
Podriadeného sa zastal aj predseda krajského súdu Ľudovít Bradáč. Mojša hodnotí ako veľmi zodpovedného človeka a sudcu s etickými základmi. Očakáva, že včerajšie rozhodnutie disciplinárneho senátu zvýši napätie v justícii a vyvolá negatívne reakcie verejnosti.
Radu na pojednávaní zastupoval jej člen Ján Drgonec. Obáva sa, že médiá budú „otázku primeranosti trestu mediálne neprimerane hodnotiť“. Tvrdí, že je to preto, lebo kauza nemá politické pozadie a ľudia si myslia, že v nej o nič nešlo.
„Keď voláme po tom, aby bol v súdnictve poriadok, tak by to malo byť predovšetkým v bežných sporoch, a nie iba v tých, ktoré sú politicky dramatické,“ povedal Drgonec.
Verí, že Mojš v bežnom konaní hrubo porušil zákon. Opodstatnenosť návrhu rady podľa neho zaručuje jej zloženie. „Súdna rada je orgán, ktorý sa skladá z 18 profesionálov, ktorí majú aspoň 15 rokov praxe.“
(rp, sita, tasr)