
Zatýkanie miestnych americkými vojakmi je v Bagdade na dennom poriadku. Tohto muža prichytili pri krádeži elektrického kábla. FOTO - REUTERS
V piatok zatkli americké jednotky v severnom Iraku 11 tureckých vojakov. Washington tvrdí, že Turci plánovali útok na kurdského civilného lídra. Ankara namieta.
Kto má pravdu, zatiaľ nie je jasné, vyšetrovať budú obe armády. Vylúčiť sa nedá ani jedna verzia. Turci potláčajú Kurdov dlho a nerobia to len doma, už roky zasahujú proti Kurdom aj na severe Iraku. Američania sa zasa v Iraku za posledné týždne opakovane pomýlili a v čase, keď na nich takmer denne niekto útočí, ich nervozita rastie.
Po dvoch dňoch včera Američania Turkov pustili. Spor sa však už rozhorel. V Turecku sa hovorí o útoku na národnú hrdosť. Šéf ozbrojených jednotiek, generál Hilmi Ozkok povedal, že incident prerástol do „veľkej krízy dôvery medzi tureckými a americkými jednotkami“.
Tá kríza je tu však už dávnejšie. Tesne pred začiatkom vojny v Iraku naťahovali Turci americkú trpezlivosť na maximum. Po týždňoch nakoniec neotvorili svoje územie a Američania na sever Iraku museli lietať z juhu.
Washington vtedy podľa pozorovateľov prehodnotil svoj postoj k tradičnému regionálnemu spojencovi.
Biely dom síce musel narýchlo meniť svoje strategické plány, ale sčasti boli Američania celkom určite spokojní. Zbavili sa jednej z hlavných obáv pred vojnou: tureckých vojakov v kurdských oblastiach severného Iraku. Mnohí experti upozorňovali, že to by mohlo vyvolať vojnu vo vojne. Hovorilo sa o rozzúrení Kurdov, ale aj o vybavovaní si starých účtov.
Analytici preto piatkové zatknutie čítajú ako jasný signál Ankare, že v severnom Iraku sa vojnou všetko zmenilo.
Turci mali od prvej vojny v Perzskom zálive niekoľko tisíc jednotiek, ktoré mali kontrolovať nárazníkovú zónu pred spoločnou hranicou. Nešlo však len o hradbu pred Saddámovými bojovníkmi, Turci tu údajne často naháňali aj kurdských vodcov.
Saddám bol dobrou príležitosťou na riešenie vlastných problémov. Turecko sa bojí vlastnej kurdskej menšiny a po páde diktátora strach rastie: Kurdi na severe získavajú vplyv a Ankara sa preto desí, že by sa Kurdi mohli chcieť odtrhnúť a stiahnuť do vlastného štátu aj ich menšinu.
Anakara a Washington sa snažia krízu urovnať. Včera spolu už druhý raz od piatka telefonovali premiér Tayyip Erdogan a viceprezident Dick Cheney. Súčasne však vládny hovorca odkázal, že tureckí vojaci na severe Iraku zostanú. Po piatku je jasné, že to už nebude také jednoduché.