BRATISLAVA – Ak niektorá obec nezriadi vo svojom obvode školu, bude musieť zabezpečiť pre žiakov dopravu alebo im ju zaplatiť. Peniaze na preplácanie cestovného by mala získať znižovaním výdavkov na žiakov. Takýto systém má zaviesť nový zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.
Minister školstva Martin Fronc tvrdí, že priemerné ročné náklady na žiaka sú 20- až 25-tisíc korún. V malotriedkach, kde je drahšia prevádzka, môžu byť ročné výdavky na žiaka až 40-tisíc korún.
Odbory školstva na krajských a okresných úradoch má od budúceho roku nahradiť osem krajských školských úradov. Fronc zatiaľ nevie, aké budú náklady na ich zriadenie. Isté však je, že sa posilnia právomoci obcí, ktoré budú zabezpečovať agendu okresných úradov.
Okolo 35 miliárd korún z rozpočtu ministerstva školstva prerozdelia od budúceho roku školám krajské školské úrady. Zabezpečia aj financovanie špeciálnych škôl.
Riaditeľov škôl majú voliť školské rady na päť rokov, zákon nezakazuje ich opätovné zvolenie. Ak rada potvrdí vo funkcii starého riaditeľa, nemusí sa uskutočniť výberové konanie. Školské rady budú podľa novej právnej úpravy vznikať iba pri školách, ktorých zriaďovateľom je samospráva alebo krajský školský úrad.
Reforma regionálneho školstva ráta podľa Fronca aj s znížením počtu zamestnancov školskej správy z vyše 800 na približne 300. Školy sa zas budú môcť spájať do jedného ekonomického subjektu. (ts, tasr)