BRATISLAVA – Slovenský krajanský zákon je podľa zahraničných Slovákov výhodnejší ako maďarský. Slováci z Rumunska či bývalej Juhoslávie ho oceňujú, ale v pripravovanom novom zákone žiadajú aj niektoré zmeny.
„Má väčšie výhody ako maďarský, okrem financií. Je veľkou výhodou, že na Slovensku nepotrebujeme pracovné povolenia a máme dlhodobý pobyt,“ hovorí šéf rumunského Demokratického zväzu Slovákov a Čechov Ondrej Štefanko.
Najviac preukazov zahraničných Slovákov putovalo zatiaľ do Rumunska a do bývalej Juhoslávie. O niečo menej žiadali Slováci z Ukrajiny. Najmenej preukazov z blízkych krajín majú príslušníci slovenskej menšiny v Maďarsku.
Výhody, ktoré ponúka slovenský krajanský zákon, sú aj dôvodom zníženia počtu Slovákov v zahraničí. V Rumunsku sa znížil o 17 percent. „Slováci žijú v rovinatej oblasti Banátu a v hornatej Biharskej oblasti, kde sa situácia zhoršila najmä po zatvorení baní. Je tam vysoká miera nezamestnanosti,“ hovorí Štefanko. Upozornil, že zo študentov, ktorí dostanú štipendium na Slovensku, sa vráti do vlasti len 10 percent.
Krajania by chceli, aby bol v zákone odkaz na štátnu starostlivosť o menšiny v zahraničí. Mal by pre ne každoročne zabezpečiť aj peniaze. „Na podporu slovenských komunít v zahraničí je v rozpočte rezortu kultúry vyčlenených okolo 2,4 milióna korún. V Maďarsku je na podporu krajanov pridelených 1,2 miliardy korún,“ tvrdí predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Dušan Klimo z Nemecka.
Krajanský zákon má od 1. januára 2004 nahradiť zákon o starostlivosti štátu o slovenské komunity v zahraničí. Nebude už obsahovať požiadavku dokázať slovenský pôvod tri generácie dozadu.
Nový zákon má zabezpečiť aj zriadenie ústredného orgánu, ktorý sa bude starať o slovenských krajanov. „Budeme ešte konzultovať s Európskou komisiou, aby bol zákon v súlade s európskou legislatívou,“ povedal Mičev z ministerstva kultúry. (ts)