
Bývalý peruánsky prezident Alberto Fujimori v japonskom exile. Domov sa mu odtiaľ nechce. Tvrdí, že by ho v Lime čakalo politické prenasledovanie. FOTO - TASR / AFP
Na zasadaní, ktoré peruánske médiá označili za historické, sa všetci zákonodarcovia jednohlasne vyjadrili za „vraždu, zmiznutie a ublíženie na zdraví“. Exprezident vraj dal príkaz, alebo aspoň tajil dva najznámejšie zločiny, ktoré sa udiali počas jeho mandátu.
Prvým je masakra v limskej štvrti Barrios Altos. Polovojenská skupina Grupo Colina, zložená z členov spravodajskej služby SIN, zavraždila 15 ľudí vrátane jedného dieťaťa počas večierka v roku 1991. V druhom prípade ide o vraždu deviatich vysokoškolských študentov a profesora na univerzite La Cantuta v Lime. Obe masakry sa odohrali v čase, keď vrcholila vojna proti marxistickým teroristom z organizácie Svetlý Chodník.
Podľa Daniela Estradu, predsedu parlamentného výboru, ktorý sa prípadom zaoberá, vyšetrovatelia našli proti prezidentovi dostatok dôkazov. Zverejnil časť videozáznamov (dokumenty nafilmované bývalým šéfom SIN Vladimirom Montesinosom), na ktorých sa agent priznal, že rozkazy „prišli odtiaľ“. Prstom pritom ukázal na stoličku, na ktorej sedával počas bezpečnostných zasadaní Fujimori. Dodal, že Grupo Colina riadil bývalý prezident, a neskôr jej členov amnestoval.
Tokio Fujimoriho odmieta vydať
Alberto Fujimori odišiel do Japonska vlani v novembri, keď pod Andami vypukol škandál, do ktorého bol zapletený Vladimiro Montesinos. Denník Tokio Shinbun 20. augusta ostro napadol Fujimoriho oportunizmus, s ktorým si vybavoval japonské občianstvo práve počas vlaňajšej predvolebnej kampane - pre istotu, ak by náhodou voľby nevyšli.
Japonská diplomacia v utorok vyhlásila, že Fujimoriho nevydá. „Ak dostaneme formálnu žiadosť Peru o spoluprácu pri vyšetrovaní, japonská vláda začne pracovať v súlade s našou legislatívou,“ povedal hovorca rezortu zahraničných vecí. Medzi oboma krajinami nie je podpísaná dohoda o vydávaní zločincov a Fujimoriho navyše chráni dvojité občianstvo. Oficiálne miesta v Tokiu navyše tvrdia, že rozhodnutie kongresu v Lime je „vnútornou záležitosťou Peru“.
Exprezident: „Som obeť.“
Doteraz sa v Japonsku vedelo iba o jednom zločine peruánskeho prezidenta - o neodôvodnenom opustení funkcie, za čo by si „odsedel“ maximálne dva roky. Lima by sa teraz mohla oprieť o medzinárodnú konvenciu proti mučeniu, ktorú podpísalo tak Japonsko, ako aj Peru.
Fujimori reagoval na zatykač po japonsky, teda moderne - cez svoju webovú stránku. Sám seba označil za obeť politického prenasledovania.