krajiny.
Americké ministerstvo zahraničných vecí sa konferenciu rozhodlo bojkotovať v poslednej chvíli. „Stane sa tak na protest proti antiizraelskej formulácii jej záverečnej deklarácie,“ uvádza sa v jeho stanovisku.
„USA sa v žiadnom prípade nepodpíšu pod dokument, ktorý sionizmus prirovnáva k juhoafrickému apartheidu a Izrael obviňuje z etnických čistiek na okupovaných palestínskych územiach,“ vyhlásil včera americký minister zahraničných vecí Colin Powell. Durbanskú konferenciu a jej záverečnú deklaráciu si podľa neho privlastnili arabské a islamské krajiny na propagáciu vlastnej politickej agendy. Tá izraelskú okupáciu Palestíny dlhodobo považuje za rasovo motivovanú a diskriminačnú.
Arabské krajiny by v Durbane rady oživili rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN z roku 1975, ktorá sionizmus prirovnala k rasizmu. Izrael a USA sa nezúčastnili ani na predchádzajúcich dvoch konferenciách o rasizme v rokoch 1978 a 1983. Spomínanú rezolúciu sa im podarilo zrušiť v roku 1991.
Izraelská vláda a médiá včera americký postoj privítali aplauzom. „Ide o najsilnejší prejav lojality USA voči Izraelu, aký sme zažili za posledné roky,“ napísal denník Ha‘aretz.
Izrael sa durbanskú konferenciu rozhodol bojkotovať už v júni. Účasť na konferencii odriekla aj židovská časť britskej delegácie. Arabská rétorika podľa rabína Jonathana Sacksa bagatelizuje holokaust a ako taká je pre demokratický svet neprijateľná. Podobne reagovalo aj Centrum Simona Wiesenthala vo Viedni, ktoré na bojkot vyzvalo aj delegácie krajín EÚ.
Americký bojkot sa vo svete interpretuje ako fiasko adresované nielen generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi a jeho vysokej komisárke pre ľudské práva Mary Robinsonovej, ale predovšetkým juhoafrickej vláde.
Konferencia o rasizme mala byť po desaťročiach medzinárodnej izolácie triumfom druhej postapartheidovej vlády a jej zahraničnej politiky.
Bez ohľadu na počet účastníkov za ňu juhoafrickí daňoví poplatníci zaplatia vyše 100 miliónov randov (650 miliónov slovenských korún).
Autor: Roman Lipták, DURBAN, PRE SME