
Patricia Abravanelová so svojím otcom, mediálnym magnátom Silviom Santosom počas tlačovej besedy, ktorú zorganizovala na balkóne rodinného domu. FOTO - REUTERS
„Svojim únoscom odpúšťam. Polícii ale odkazujem, aby išli chytať zodpovedných za korupciu v tejto krajine,“ zneli prvé slová Patricie Abravanelovej. Minulý týždeň ju odvliekli zatiaľ neznámi únoscovia. Dcéra jedného z najvplyvnejších mužov Brazílie - Silvia Santosa - viní za všetko striedajúce sa vlády, ktoré sa „nestarali o ľudí, pričom skorumpovaní politici zatiaľ zarábali milióny“.
Tlačovka na balkóne
Patricia (24) zorganizovala podľa brazílskeho denníka O Globo svoj prvý rozhovor s novinármi pred balkónom luxusnej rodinnej rezidencie v najbohatšej štvrti Sao Paula - Marumbi. Z balkóna novinárom odcitovala všetko. Od požiadaviek chudobných Brazílčanov až po biblické výroky.
Silvio Santos, majiteľ mediálnej skupiny SBT s majetkom okolo pol miliardy dolárov, sa iba prizeral. Jeho dcéru uniesli v utorok minulý týždeň pred jej domom. Polícia predvčerom jedného z únoscov zatkla.
Udalosť otriasla životom brazílskej spoločnosti. Médiá špekulovali o únoscoch, agentúry sypali správy o tom, čo Patricia prežíva a zahraniční korešpondenti v Brazílii poukazovali na rastúcu kriminalitu v najľudnatejšej krajine Južnej Ameriky.
Prihovoril sa aj prezident Fernando Henrique Cardoso. Ten vplyvnému Santosovi, ktorý svoje podnikateľské aktivity rozbiehal ako pouličný predavač, vyjadril solidaritu. Multimilionár zatiaľ médiá i políciu žiadal, aby do prípadu nezasahovali.
Výkupné vraj neplatili
Brazília sa až teraz dozvedela, že únoscovia požadovali výkupné dva milióny dolárov. Patricia tvrdí, že jej rodičia nezaplatili ani cent. Polícia o tom pochybuje. „Mýlia sa. Nezaplatili sme nič. Pustili ma, pretože oľutovali, čo mi urobili,“ dodala študentka. Tvrdí, že sa jej ani nedotkli. „Volali ma princezná. Nakúpili mi šaty a dali mi všetko, o čo som požiadala,“ povedala s úsmevom. Počas únosu si dokonca s únoscami zahrala karty a domino. Doniesli jej televízor, ona ale sledovala iba TV Gospel (evanjelická TV).
Únoscovia boli štyria až šiesti. „Priznali sa mi, že to je ich prvý únos,“ vysvetlila novinárom, ktorí o podobnom prípade v Sao Paule, kde sú únosy na dennom poriadku, zatiaľ nepočuli. Jeden z kriminálnikov sa pred ňou dokonca rozplakal a tvrdil, že nevedel, čo robí. Posledný deň ju vraj požiadal o odpustenie. Mali na tvárach masky a s rodinou komunikovali cez predplatený mobilný telefón.
Patricia vo svojej verzii tvrdí, že celý príbeh sa skončil tak, že ju v automobile odviezli na diaľnicu. Tam ju posadili za volant, vystúpili z auta a povedali, že môže ísť. Patricia odšoférovala až domov. Hovorí, že sa cítila ako v talianskom filme Život je krásny. „Vojna naokolo a ja som bola šťastná,“ zdôraznila.
Majetkové rozdiely
Podobný prípad sa už odohral v roku 1974 v Spojených štátoch. Neznámi útočníci tam uniesli dcéru mediálneho magnáta Wiliama Hearsta (zhodou okolností tiež Patriciu). Neskôr ju niekto nafilmoval, ako prepadla banku spolu s útočníkmi, ku ktorým sa pridala.
Na otázku redaktora z denníka Folha de Sao Paulo, aký trest by žiadala pre svojich únoscov, odpovedala protiotázkou. „Ak by tvoje deti hladovali, čo by si urobil?“
Majetkové rozdiely v Brazílii sú azda najväčšie na svete. Necelých 10 percent populácie vlastní viac ako 50 percent brazílskeho bohatstva.
Patricia Abravanelová aj napriek majetku svojho otca tvrdí, že nikdy nemala telesných strážcov, ba ani nikdy nepoužívala pancierové auto, ako jej otec.
(taa)