
Takto uvítal dav východotimorského lídra v boji za nezávislosť a prezidentského kandidáta Xanana Gusmaa počas predvolebného mítingu v dedine Malelat. FOTO - REUTERS
DILI - Obyvatelia Východného Timoru sa dnes dočkali. Na to, aby mohlo 425-tisíc oprávnených voličov ísť na prvé demokratické voľby, sa ale načakali veľmi dlho. Po takmer piatich storočiach portugalskej nadvlády prišlo v sedemdesiatych rokoch minulého storočia 24 rokov indonézskej vojenskej okupácie. Bojovníkom za nezávislosť sa zdali dlhšie ako večnosť.
Z volieb vzíde 88 priamo zvolených členov Ústavodarného zhromaždenia. To má do decembra tohto roku pripraviť a schváliť ústavu nového nezávislého štátu. Po splnení tejto úlohy sa stane jeho prvým parlamentom a vypíše voľby hlavy štátu.
Pokojný priebeh predvolebnej kampane, kde sa o kreslá zákonodarcov usilovalo 16 politických strán, je prísľubom budúceho mierového vývoja krajiny. Favoritom volieb je najaktívnejšia sila oslobodzovaciehoho boja Revolučný front pre nezávislý Východný Timor (Fretilin), založený v roku 1974.
Vodcovia Východotimorčanov rátajú s vyhlásením nezávislosti v polovici roku 2002. Na úrad prezidenta novej demokracie, nazvanej Timor Loro Sa e (Timor vychádzajúceho slnka), bude kandidovať sedem rokov väznený populárny bojovník za nezávislosť José Alexandro Xanana Gusmao, vedúci predstaviteľ Fretilin. Ako vidí budúcnosť svojej krajiny? „Treba sa zamerať na jednu vec. Aby o 10 - 15 rokov naši ľudia cítili výhody nezávislosti. Životné podmienky sa musia zlepšiť.“
Prevažne poľnohospodársky Timor patrí medzi najchudobnejšie krajiny v Ázii. Hotovou skazou potom boli udalosti, ktoré prišli počas referenda, ktoré malo rozhodnúť o jeho budúcnosti. Konalo sa takmer na deň presne pred dvoma rokmi. Proindonézske milície vraždili stúpencov nezávislosti - za svoju voľbu vtedy zaplatilo životom asi sedemtisíc ľudí. V utečeneckých táboroch skončili desaťtisíce ďalších, ktorí museli narýchlo opustiť svoje domovy, aby si zachránili aspoň život.
Načasovanie súčasných volieb pod taktovkou prechodnej správy OSN (UNTAET) má aj symbolický význam. Dili vstáva z trosiek a začína sa pripravovať na skutočnú samostatnosť. Mandát UNTAET sa skončí 31. januára 2002 a dnešné voľby sú prvou vážnou skúškou dospelosti Východného Timoru.
(reuters, čtk)