Výročie SNP si včera pripomínali politici všetkých strán politického spektra. Predseda vlády Mikuláš Dzurinda sa spolu s predsedom parlamentu Jozefom Migašom zúčastnili na spomienkovom zhromaždení v Banskej Bystrici. Prezident Rudolf Schuster sa zúčastnil na oslavách v Bratislave. Vlastné oslavy zorganizovala vo Zvolene Demokratická strana, ktorá 29. august pokladá za svoje „narodeniny.“
V priebehu nasledujúcich dvoch týždňov nás čakajú ešte dva štátne sviatky - 1. septembra Deň Ústavy SR a 15. septembra sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Tento rok však pripadli na sobotu, takže voľno v práci nebude.
Prvý september si ako štátny sviatok pripomenieme zrejme naposledy. Túto jeseň bude totiž parlament prerokúvať vládny návrh o preradení 17. novembra z kategórie pamätných dní medzi štátne sviatky. Vláda zároveň navrhuje zrušiť jeden z existujúcich sviatkov, aby sa nezvyšoval celkový počet dní pracovného pokoja na 15.
O tom, ktorý sviatok bude presunutý len na pamätný deň, sa očakáva v parlamente rušná debata, keďže štátne sviatky by mali odrážať systém hodnôt, ktoré štát rešpektuje.
Ministerstvo kultúry po analýze štátnych sviatkov navrhlo zrušiť ako dni pracovného voľna 1. september, Deň Ústavy SR, prípadne 1. máj, Sviatok práce, alebo 15. september, sviatok Sedembolestnej Panny Márie, alebo Štedrý deň.
Reálne však do úvahy prichádzajú najmä prvé dva - zrušenie voľna na ktorýkoľvek z cirkevných sviatkov by bolo totiž porušením Základnej zmluvy medzi SR a Vatikánom, ktorá výslovne vymenúva cirkevné sviatky, ktoré sú zároveň dňami pracovného pokoja a ktoré sa Slovensko zaviazalo dodržiavať. 1. máj je zase sviatkom s dlhou tradíciou.
Najhorúcejším kandidátom na zrušenie je preto Deň Ústavy SR, 1. september. S jeho zrušením však nesúhlasia poslanci HZDS. Naopak, viacerí poslanci koalície sa vyjadrili, že ústava, prijatá v roku 1992, musela byť viackrát rozsiahle novelizovaná, preto nie je dôvod pripomínať si jej prijatie ako štátny sviatok.
17. november sa zapísal do dejín ako deň, keď sa krajina zbavila komunistickej totality. Štátnym sviatkom je aj v Česku, kde prešiel v parlamente bez vážnejšieho odporu. Česi vlani zároveň so 17. novembrom pridali ku štátnym sviatkom aj 28. september, sviatok sv. Václava. Poslanci diskutovali, či knieža Václav bol, alebo nebol slabochom, ktorý sa poddal Nemcom. Nakoniec tento deň schválili ako deň českej štátnosti. Niektoré poslanecké návrhy boli kuriózne - sláviť ako štátny sviatok deň, keď česká hokejová reprezentácia vyhrala olympiádu v Nagane, alebo dať voľno vždy deň po tom, čo Česi vyhrajú MS v hokeji. (mar)