Odber tkanív v skalickej nemocnici trval 3 týždne a cieľovou krajinou bola Česká republika. „Nemám žiadnu informáciu, že by to z Čiech ešte malo niekam pokračovať.“
Na Slovensku sa podobný prípad ešte nestal. Minister Zajac si však myslí, že so vstupom do Európskej únie porastie aj snaha o kšeftovanie s ľudskými orgánmi či kostnými štepmi, pretože sa otvoria hranice. „Budeme musieť mať v nemocniciach lepšie zabezpečenia.“
Ak človek vyslovene nezakáže, aby mu po smrti odobrali orgány, lekári to môžu podľa zákona pokojne urobiť. Legálnu výmenu ľudských orgánov medzi štátmi v Európe zabezpečuje viacero nadnárodných organizácií, najznámejšou je Eurotransplant. Slovensko zatiaľ nie je členom ani jednej z nich, ale vstup sa už niekoľko rokov pripravuje.
Úlohou organizácií je viesť zoznamy pacientov čakajúcich na transplantáciu. „Ak je nahlásený potenciálny darca, tak na základe výberových kritérií určí, ktorému príjemcovi pôjde konkrétny orgán,“ hovorí Daniel Kuba zo Slovenského centra orgánových transplantácií.
Dnes sa už dohliada, aby na systém nedoplácala žiadna zúčastnená krajina. „Aby neboli exportéri a importéri, čo bol v minulosti veľký problém,“ priznáva Kuba. Napríklad Nemecko žiadalo omnoho viac orgánov, ako bolo schopné samo poskytnúť.
Slovensko do tohto systému zatiaľ nestúpilo, lebo nedokáže odobrať určitý počet orgánov. „Nie je to len o tom, že chceme, ale musíme spĺňať aj nejaké podmienky týkajúce sa odberovej aktivity,“ povedal Kuba. Problémom je aj geografická vzdialenosť. Pečeň musí byť transplantovaná do 6 hodín od odberu. Ak je pacient v Holandsku, je to takmer neuskutočniteľné.
Naše transplantačné centrá majú zatiaľ iba dvojstranné zmluvy so zahraničnými nemocnicami. „Ak máme urgentného príjemcu na pečeň a nemáme darcu, môžeme ho posunúť do Viedne, kde získajú potrebnú pečeň cez Eurotransplant,“ vysvetľuje Kuba. Naša nemocnica potom musí poskytnúť inú pečeň.
Na Slovensku sa najviac transplantujú obličky, očné rohovky a po nich srdce. Zatiaľ najmenej bolo transplantácií pečene. Funguje systém tkanivových baniek. Materiál sa v nich uchováva v zmrazenom stave a v prípade potreby sa presúva. (rp, miš)
Možnosti použitia pašovaných tkanívKostné štepy - v praxi sa používajú na ortopedické operácie. Lekári s nimi dokážu robiť rekonštrukčné operácie kostí. Príkladom sú trieštivé zlomeniny končatín. Na poškodené miesto sa vloží kostný štep, ktorý potom prerastie s kostnými bunkami príjemcu.
Osrdcovníkové vaky - aj tu existuje možnosť použiť ich na rekonštrukčné operácie osrdcovníka. Odborníci sa však skôr prikláňajú k možnosti, že mali slúžiť na výskum. Tvrdia, že s takýmito tkanivami sa dnes často experimentuje.
Krv - je pravdepodobné, že každá skúmavka krvi patrila k niektorej nádobe s osrdcovníkovým vakom a kostným štepom a pochádzali z rovnakého tela. Krv je nevyhnutná na vyšetrenia pred ďalšími pokusmi s pašovanými tkanivami.