Advokát Petr Filip tvrdí, že jeho klient je na tom duševne zle. FOTO PRE SME - RÓBERT SÁNDOR
Tri dni po prepustení na slobodu sa Jozef Majský včera opäť vrátil do Košíc. Spolu s obhajcom Petrom Filipom vstúpil do justičného palácau hlavným vchodom. Na otázky novinárov neodpovedal, pred fotografmi si skrýval tvár. „Prosím vás, nechajte ho. Veď vidíte, v akom je stave,“ požiadal žurnalistov Filip.
Čierne džínsy a šedá košeľa na Majskom po prudkom úbytku hmotnosti viseli, na nohách mal zodraté botasky, voskovo bielu kamennú tvár a prázdny pohľad upieral do neznáma. Vôbec nepripomínal žoviálneho podnikateľa, ktorý sa kedysi tak rád ukazoval na verejnosti.
Po osobnej prehliadke novinári mohli vojsť dovnútra len bez fotoaparátov, kameramani museli zostať vonku.
Predseda senátu na začiatku pojednávania overuje Majského totožnosť. Majský predkladá občiansky preukaz. Cestou späť na lavicu sa zatacká. Reč účastníkov pojednávania vníma väčšinou so sklonenou hlavou a prižmúrenými očami. Len pri vystúpení prokurátora, ktorý zdôvodňuje svoju sťažnosť, občas nesúhlasne zakýva hlavou.
Zrazu chce niečo povedať. Vstane a opäť sa zatacká. „Na kladenke bola adresa, kde som sa nachádzal,“ reaguje tichým hlasom na tvrdenie prokurátora, že sa nezdržiaval na bratislavskej adrese trvalého bydliska a tým sa snažil vyhnúť prevzatiu predvolania na výsluch.
Po vyjadrení obhajcu sa znovu ozve. Pripája sa k jeho návrhu na prepustenie. „V živote som so Šebeščákom nič nemal. Raz sme sa stretli vo Viedni. Tam som mu podal ruku. To bolo všetko. To je úplne iná skupina,“ mrmle. Predseda senátu mu umožní sedieť. „Potrebujem sa liečiť a mať pokoj,“ hovorí Majský sotva počuteľným hlasom.
Predseda senátu vynáša ortieľ, Majský ho prijíma s kamennou tvárou. Z pojednávacej miestnosti odovzdane putuje chodbami priamo do Ústavu na výkon väzby, ktorý je spojený s budovou súdu. Trávil tu mesiace po zadržaní v októbri minulého roku.
Na parkovisku pred justičným palácom čaká šofér s Mercedesom. Do Bratislavy odvezie len advokáta.
ANKETA
VLADIMÍR PALKO, minister vnútra: „Rozhodnutie súdu ma neprekvapilo. Dráma bude pokračovať o niekoľko mesiacov, keď budú súdy opäť o väzbe rozhodovať. Ak mám byť úprimný, musím povedať, že zatiaľ žijeme v takejto krajine.“
DANIEL LIPŠIC, minister spravodlivosti: „Navrhol som sudcovi Poprockému druhú najprísnejšiu sankciu, čo je preloženie na iný súd. Je veľmi dobré, že funguje novela trestného poriadku, ktorá umožnila v prípade rozhodnutia o nevzatí do väzby podať sťažnosť. Navrhneme do novely trestného poriadku ustanovanie, aby aj po rozhodnutí o predĺžení väzby bola prípustná sťažnosť.“
RÓBERT KALIŇÁK, Smer: „Milou záležitosťou tejto kauzy zostáva, že Majský išiel do väzby za ovplyvňovanie svedka, ktorého sa dopustil vo väzbe, ktorú dostal práve preto, aby neovplyvňoval svedkov. Ovplyvňovaný svedok bol tiež v tom čase vo väzbe. Ale už viac hláv má totožný názor, čo prospieva nášmu systému orgánov činných v trestnom konaní.“
JIRKO MALCHÁREK, ANO: „Myslím si, že presne takýto je obraz našej justície, ale nepatrí sa, aby politik komentoval jednotlivé rozhodnutia sudcov a počiny orgánov činných v trestnom konaní.“
JAROSLAV SPIŠIAK, prvý policajný viceprezident: „Už je tam, kde má byť.“ (mož, tasr, sita)