ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Vo vyspelých štátoch to majú ľahké - už mladí sa bežne stretávajú s rôznymi finančnými produktmi, ktoré poznajú ich rodičia zasa od svojich rodičov. My sa starať o peniaze stále len učíme. Zatiaľ to nie je ani tradíciou, ani nemáme veľké skúsenosti a rovnaké možnosti.
Vzťah výnosu a rizika je nová rovnica, ktorú mnohí len spoznávajú. Najlepšie to asi vedia tí, čo mali peniaze v nebankových subjektoch. Pri akejkoľvek zmienke o kolektívnom investovaní alebo investičnom fonde si zasa iní spomenú na vlastné zlé skúsenosti s kupónovou privatizáciou. Ďalší sa popálili na prasknutej „bubline“ akciových trhov.
Dnes je už náš finančný trh vyspelejší a iných investícií, ako vkladov v bankách, sa netreba báť. Najdôležitejšími zásadami je zhodnotiť pomer výnosu a rizika, ktoré stúpa úmerne s ním, a zveriť peniaze známym spoločnostiam, ktoré majú príslušné povolenia od ich strážcov - štátnych regulátorov finančného trhu.
Aj v banke sa dá ušetriť
Nízke úroky už dlhšie robia vklady v bankách neatraktívnymi. Keďže ceny rastú rýchlejšie, ako banky pripisujú úroky, peniaze sa znehodnocujú. Banky ponúkajú na bežných účtoch úroky jedno či dve percentá, kým inflácia je osempercentná. Na tom sa v najbližších rokoch nič nezmení. Na bežnom účte sa oplatí mať iba sumu nevyhnutnú na pravidelné výdavky a určitú rezervu.
Aj súčtom možno narábať lacnejšie - informujte sa o výhodách, ktoré banky ponúkajú niektorým klientom: napríklad mladým či majiteľom iných produktov. Poobzerajte sa po takzvanom balíku služieb k bežnému účtu, často znamená menšie poplatky.
Peniaze banka strháva za každý pohyb na účte. Namiesto častých malých výberov v bankomate sa predzásobte väčšou sumou a malé nákupy neplaťte v obchode kartou. Je to síce paradoxné, ale poplatky za komfort a väčšiu bezpečnosť sa môžu vyšplhať na konci mesiaca do prekvapivých súm.
Menej zaujímavé nie sú ani termínované vklady, kde sú úroky oproti inflácii síce vyššie ako na bežných, ale stále len polovičné. Najväčšou výhodou bánk je dnes už len ochrana vkladov pre prípad ich krachu. O čosi väčšie riziko prináša aj vyššie zisky. Namiesto termínovaného vkladu či vkladnej knižky stále viac zaberajú podielové fondy, životné poistky či priamo obchodovanie s cennými papiermi. Možnosti investovať sú aj mimo finančného trhu - no taký dom či pozemok vyjde obrovskú sumu, kým do fondu stačí vložiť niekoľko tisíc či desaťtisíc korún rovnako ako na životnú poistku. Samozrejme, ak nehnuteľnosti nekupujete na úver.
Na začiatok môžete svoje finančné portfólio rozšíriť napríklad o podielové fondy či životné poistenie. Do komplikovanejších produktov sa púšťajte, až keď si overíte, ako vám vyhovujú tie jednoduchšie. (bro)
Čo prinesie viac peňazí?
FONDY
Väčšina podielových fondov ponúka vyššie zhodnotenie ako bankový vklad, a navyše dáva možnosť peniaze kedykoľvek vybrať. Najdôležitejšími otázkami pred investovaním do fondu je: akú sumu chcete vložiť, na ako dlho a akú mieru rizika ste ochotný niesť. Potom sa obráťte najlepšie na viacerých poradcov, aby ste si mohli dobre vybrať. Základným rozdielom okrem ľubovoľnej dĺžky investície je aj to, že správcovská spoločnosť nezaručí vopred, ako peniaze zhodnotí.
Za prvých šesť mesiacov tohto roka zarobili peňažné fondy na slovenskom trhu priemerne dve až tri percentá. V najlepšom dlhopisovom fonde to bolo takmer až osem percent. Ide pritom o zhodnotenie za pol roka, čiže úrok ponúkaný bankou na vkladovom účte treba na porovnanie vydeliť dvoma. Dariť sa začína po troch ťažkých rokoch aj akciám - priemerný výnos bol tiež vyšší ako v banke.
INVESTIČNÉ BALÍKY ALEBO KONTÁ
Viaceré banky ponúkajú namixované balíky či kontá z niekoľkých fondov svojich správcovských spoločností. Ušetriť tu môžete na poplatkoch, ide o relatívne nový produkt a banky ho podporujú lacnejšími službami.
KAPITÁLOVÁ ŽIVOTNÁ POISTKA
Poistka už viaže peniaze na taký dlhý čas, ako si poistený zvolí. Poisťovne väčšinou garantujú určité zhodnotenie, ktoré prevyšuje bankový vklad. Často nakoniec dosiahnu ešte o niečo lepšie výsledky.
CENNÉ PAPIERE
Cenné papiere sú náročnejšou investíciou. Cez obchodníka s cennými papiermi môžete nakupovať a predávať podľa vlastného výberu, alebo po jeho rade, akcie aj dlhopisy. Potrebujete však už viac peňazí aj skúseností.