Zvyšovanie daní sa končí

Ministerstvo financií tvrdí, že po daňovej reforme zaplatí prevažná väčšina ľudí menej na daniach. Ľudia, ktorí majú najnižšie príjmy, síce najviac utrpia zvyšovaním spotrebných daní a DPH, ale môžu počítať s najvyššími kompenzáciami. O vplyvoch daní ...

Ministerstvo financií tvrdí, že po daňovej reforme zaplatí prevažná väčšina ľudí menej na daniach. Ľudia, ktorí majú najnižšie príjmy, síce najviac utrpia zvyšovaním spotrebných daní a DPH, ale môžu počítať s najvyššími kompenzáciami. O vplyvoch daní na ceny a životnú úroveň sme hovorili s generálnym riaditeľom daňovej a colnej sekcie ministerstva financií BRANISLAVOM ĎURAJKOM.

Prečo sa vôbec zavádza jednotná DPH?

„Dôvod sme deklarovali v koncepcii daňovej reformy. Daňový systém má byť jednoduchý, nemá obsahovať výnimky a rôzne režimy. Z tohto pohľadu je jedna sadzba jednoduchšia ako dve. Odpadnú špekulácie a pokusy o podvody, ktoré sú motivované rozdielnymi sadzbami. Okrem toho je zámerom preniesť daňové bremeno z priamych daní na nepriame. Je to spravodlivejšie aj efektívnejšie a lepšie pre podnikateľské prostredie. Myslíme si, že takýto daňový systém je vhodnejší, motivuje k práci a prejaví sa v rýchlejšom ekonomickom raste. Robenie sociálnej politiky cez DPH je neadresné, drahé a neefektívne - tovary zdanené nižšou sadzbou nakupujú aj bohatí ľudia, a to oveľa viac ako tí chudobní.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Máte prepočty, ktoré hovoria o vplyvoch vyšších daní na životnú úroveň ľudí?

„Robili sme prepočty, ktoré zohľadňujú nielen DPH, ale aj zníženie priamych daní, zmeny v sociálnom systéme, nové rodinné prídavky, plánovaný rast dôchodkov a predpokladaný rast miezd. Zo súhrnu týchto faktorov vyplýva, že prevažná väčšina ľudí po daňovej reforme bude mať vyšší reálny príjem. Malá skupina obyvateľstva - najmä bezdetné rodiny a slobodní bezdetní jednotlivci, môžu pocítiť mierny pokles reálneho príjmu. Najlepšie na tom budú daňovníci, ktorí majú nepracujúcu manželku. Slabším príjmovým skupinám budú najväčšmi kompenzované vplyvy z vyššej DPH.“

Pri ktorých tovaroch predpokladáte rast cien?

Ak nejaký tovar stál 100 korún plus 14-percentná daň, teda 114 korún, tak pri 19-percentnej sadzbe bude stáť 119 korún - nárast je 4,4 percenta. Pri mnohých tovaroch sa ceny znížia, lebo daň klesne z 20 na 19 percent. Podiel týchto tovarov v spotrebnom koši je približne rovnaký ako tovarov so zníženou sadzbou.

SkryťVypnúť reklamu

Nižšie zdaňované tovary - ako potraviny alebo energie - sú základnými potrebami, takže ich spotreba neklesne, respektíve nie až tak výrazne. Ale najmä v príjmovo nižších skupinách obyvateľov predpokladáme, že klesne ich dopyt po ostatných tovaroch. Zníženie dopytu po týchto tovaroch pravdepodobne vyvolá tlak na zníženie ich cien.“

Neobávate sa, že zrušením zvýhodnenej sadzby na knihy sa skomplikuje čítanosť a prípadne vzdelávací proces?

„Daňový systém treba vnímať komplexne. Ak zvýšime DPH na niektoré typy tovarov a súčasne znížime iné dane a necháme občanom viac príjmov, tak si budú môcť kupovať aj potraviny, knihy či noviny. Väčšina občanov zaplatí po reforme menej daní ako pred reformou. Preto nepredpokladáme, že klesne čítanosť kníh. Samozrejme, katastrofické vízie znejú a zneli aj v minulosti, keď sa zvyšovala znížená sadzba dane. Nepotvrdili sa. Noviny aj knihy vychádzajú ďalej, hoci sú mierne drahšie.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy najbližšie sa budú opäť zvyšovať spotrebné dane a aké?

Neuvažuje sa s tým, že by sa v blízkej budúcnosti mali zvyšovať spotrebné dane. Ak prejdú aj úpravy dane z nehnuteľností, nepopulárna časť daňovej reformy bude de facto za nami. Potom budú nasledovať príjemné kroky - zníženie dane z príjmov, zrušenie trojdane, zrušenie dane z motorových vozidiel na osobné autá. (jj)

Aké budú kompenzácie?

dôchodcovia

valorizačný mechanizmus dôchodkov, ktorý prinesie vyšší reálny rast v rokoch 2005 a 2006. V roku 2004 dôjde k reálnemu poklesu dôchodkov, ale podľa ministerstva financií bude len minimálny.

príjmovo slabé skupiny

budú mať najväčšie výhody z rovnej dane z príjmu. Stredné vrstvy (od 11- do 21-tisíc mesačný príjem) však nepocítia významné úspory na rovnej dani.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 041
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 980
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 085
  4. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 019
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 999
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 464
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 091
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 531
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu