Silvio Berlusconi prežíva ťažké chvíle. A Európa s ním. FOTO - TASR/AP
Schulza k dozorcovi nacistického koncentračného tábora. Berlusconi sa k pardónu včera príliš nemal. Zmierovaniu medzi Rímom a Berlínom mal pomôcť telefonický rozhovor medzi premiérmi.
„Toto prirovnanie je svojím obsahom i formou nevhodné a úplne neprijateľné,“ vyhlásil včera Schröder v Spolkovom sneme o incidente. „Očakávam, že sa taliansky ministerský predseda za neprijateľné prirovnanie ospravedlní v plnom rozsahu a patričnou formou,“ zdôraznil kancelár. Berlusconi sa však už predtým vyjadril, že spor „bol vyriešený“.
Berlusconiho slová šokovali Európsky parlament, ktorý si zakladá na kultúre zmierenia, porozumenia a zbližovania. Predsedovia politických klubov v Európskom parlamente sa zhodli, že hoci bol výlev Berlusconiho na pôde EP neprípustný, nebudú žiadať o formálne ospravedlnenie. Európska komisia výrok vytrvalo odmietala komentovať. Hovorca komisie Reijo Kemppinen sa však nakoniec nevyhol tomu, aby vec neoznačil za vážny incident.
Nemecký poslanec Martin Schulz reagoval v stredu v rozhovore pre BBC na Berlusconiho výrok tak, že taliansky premiér by mal podať demisiu. „Je veľmi čudné, že premiér krajiny, kde bol šéfom štátu (Benito) Mussolini, robí ironické poznámky, ktoré sa týkajú obetí koncentračných táborov,“ povedal Schulz. Ako dodal, „ tak ako nemecký poslanec v EP, aj ako socialista sa cíti veľmi ponížený“.
Taliansko aj Nemecko majú z minulého storočia tragickú skúsenosť s fašistickým režimom v ich krajinách.
Pre BBC sa vyjadrila k Berlusconiho prípadu aj talianska krajnepravicová poslankyňa Alessandra Mussoliniová: „Povedal veci, ktoré nemali byť vyslovené. Je mi z toho smutno, pretože mlčať by bolo lepšie.“ Jeho slová môžu otriasť aj talianskou vládou - podpredseda vlády Gianfranco Fini z pravicovej Národnej aliancie hovorí o Berlusconiho vážnej chybe. Fini v minulosti musel už mnohokrát očisťovať svoju stranu od obvinení z fašizmu.
Berlusconi včera naznačil, že jeho konflikt s nemeckým sociálnodemokratickým poslancom bol zinscenovaný talianskou ľavicovou opozíciou. „Bol príslušným spôsobom pripravený,“ povedal Berlusconi o Schulzovi novinárom.
Negatívne na Berlusconiho výroky reagovala talianska aj európska tlač. Libération poznamenáva, že „počas 30 sekúnd hlučne skrachoval na svojej vstupnej skúške a pritom vážne skompromitoval svoje predsedníctvo v Európskej únii“. Berlusconiho nešetrí ani nemecká tlač, talianska má pre Berlusconiho výrazy ako „amatér“, „politický travič“ či arogantný človek.
Nezabudnuteľné výroky
Máj 2001
„Je mi ľúto, že som povedal, že komunisti jedia deti. Ale ak chcete, môžem usporiadať konferenciu, na ktorej dokážem, že komunisti deti naozaj jedli a robili oveľa horšie veci.“
Pred voľbami.
Na jednej z diskusií sa Berlusconi obrátil k svojmu starému priateľovi, a požiadal ho, aby si privoňal k jeho kolínskej. „Čo myslíš, čo je to za vôňu?“ a sám si odpovedal. „To je aróma posvätná.“
September 2001
„Mali by sme si byť vedomí nadradenosti našej civilizácie, ktorá je založená na systéme hodnôt, ktorý umožnil ľuďom v ňom žijúcim prosperitu a zaručuje rešpekt k ľudským právam a náboženstvu.“ Dva týždne po teroristických útokoch na New York a Washington
„Tento rešpekt rozhodne neexistuje v islamských krajinách.“ Povedal krátko potom talianskym novinárom v Berlíne.
December 2001
„Parma je synonymom dobrej kuchyne. Fíni ani nevedia, čo je to prosciutto.“ Počas súperenia s Fínskom o sídlo Európskej organizácie pre bezpečnosť potravín.
Jún 2003
„Občania sú si pred zákonom rovní, ale hádam tento je niekedy rovnejší ako ostatní, čo je dané tým, že 50 percent Talianov mu zverilo zodpovednosť vládnuť v krajine.“ Tvrdil o sebe počas súdneho procesu v Miláne, kde čelí obžalobe z podplácania sudcov.
(čtk)
Autor: MAREK CHORVATOVIČ, čtk