ne Mount Kenya na východe krajiny.
Ženy z kmeňa Masajov, z ktorých asi štyridsiatim sa po znásilnení narodili deti, bojovali o právo zažalovať Britov presne tri roky. Tak dlho trvala registrácia žaloby britským súdom. Postihnuté ženy z východokenského mesta Isiolo, ktoré hraničí so základňou, sa verejne zjednotili aj napriek tomu, že znásilnenie sa v Keni chápe ako stigma.
„Jednu z nich jej manžel vyhnal zo spoločnej domácnosti, keď mu oznámila, že bola znásilnená,“ povedal Rádiu 4 stanice BBC právnik Martin Day, ktorý ženy zastupuje. Day pre Masajov, ktorých na kenskom vidieku v šesťdesiatych rokoch zranili britské pozemné míny, vysúdil od londýnskeho ministerstva obrany v minulosti odškodné vo výške 4,5 milióna libier.
K 650 žalujúcim ženám sa pripojilo pätnásť miestnych chlapcov. Aj oni tvrdia, že ich znásilnili britskí vojaci. Zhruba sto žien môže neľudské zaobchádzanie podložiť policajnými protokolmi, výpoveďami svedkov a lekárskymi správami. Mnohé z nich boli sexuálne ponižované pred zrakmi svojich blízkych alebo znásilnené viacerými vojakmi naraz.
„Cestou k studni som stretla skupinu vojakov, ktorí sa mi začali posmievať,“ povedala jedna zo žien Rádiu 4. „Potom sa na mňa vrhli a znásilnili ma. Bolo to hrozné. Prosila som Boha, aby ma nezabíjali,“ dodala.
Iná žena novinárov z BBC zaviedla na údajné miesto činu. „Mám pocit, akoby som tu na sebe otvárala čerstvú ranu,“ povedala im.
Z priloženej dokumentácie podľa právneho zástupcu Daya vyplýva, že znásilnené ženy sa na správanie vojakov sťažovali britskému ministerstvu obrany od roku 1983. Britským zastupiteľským úradom v Nairobi sa dokázateľne sťažovali aj miestni náčelníci, aj kenskí diplomati.
Briti sa vraj zakaždým tvárili, že sa ich vec netýka. Ak ženy pred súdom uspejú, britské ministerstvo obrany im bude musieť vyplatiť tučné odškodné. Ani to im však nemusí pomôcť v tom, aby ich kenská spoločnosť prijala späť.
Keňa je nielen na Západe známa nepružnými spoločenskými normami a mnohými predsudkami. Napríklad v súčasnosti svojím rezolútnym odmietnutím prvého otvorene homosexuálneho biskupa hrozí odštiepením od anglikánskej cirkvi. Biskupa medzičasom akceptovali aj také konzervatívne krajiny ako Malawi a Zimbabwe.
Autor: Roman Lipták, Pretória pre SME