Štúdium v zahraničí je drahé, ale oplatí sa doň investovať

Štúdium na vysokej škole v zahraničí dnes láka mnohých a stále viac mladých ľudí smeruje do Spojených štátov amerických. Kredit univerzít za oceánom sa totiž z roka na rok zvyšuje


 

. Pre väčšinu slovenských študentov je však vysokoškolské štúdium v USA z finančného hľadiska nedostupné – náklady na školné, byt a stravu sa totiž počítajú v desať tisíckach dolárov za jeden školský rok. Ak vám však nejde o cestovanie ale spôsob štúdia, zlepšenie jazykových znalostí a diplom z renomovanej zahraničnej univerzity, môžete študovať na americkej škole bez toho, aby ste opustili strednú Európu.



Od roku 1998 vám túto možnosť ponúka State University of New York v Prahe (UNYP). Možno tu študovať ekonomiku, podnikanie, politické vedy, psychológiu, sociológiu, masmediálnu komunikáciu, informatiku a ďalšie odbory – samozrejme v angličtine. Po štyroch rokoch štúdia získate diplom, ktorý udeľuje materská State University of New York-USA a ktorý je rovnocenný s diplomom udeľovaným v USA. Školné na rok je 3700 USD, internát v blízkosti univerzity stojí asi 3500 českých korún mesačne. Ani toto štúdium teda nie je lacné; môže si ho bežný Slovák vôbec dovoliť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako získať peniaze na štúdium?

Zaplatiť vyše stotisíc korún ročne za štúdium rozhodne nie je málo – napriek tomu sú rodiny, ktoré si môžu dovoliť svojim deťom takúto sumu poskytnúť. A čo tí, ktorí by na takejto škole v zahraničí študovať chceli, ale ich rodičia na to nemajú? Môžu si nájsť sponzora, alebo sa pokúsiť získať pôžičku. Možno najlepší je však pre mladého človeka tretí spôsob: zarobiť si. „Moje školné bolo 3000 dolárov za rok, čo je len za školu dosť veľa,“ hovorí bývalý študent UNYP Rasťo Rimarčík. „Ale nepožičiaval som si. Jednoducho som sa snažil zarobiť si. Od prvého dňa prázdnin do posledného dňa pred školou som pracoval. A počas školského roka takisto. Niekedy som mal dokonca dve práce zároveň. A stále som mal pritom voľný čas na svoje koníčky a záľuby a medzi semestrami v zime aj čas na cestovanie.“

SkryťVypnúť reklamu

Keď teda študent nemá rodinu, čo by ho finančne zabezpečila, musí sa obracať. Možno to však nie je na škodu. „Myslím, že aj preto sú študenti na súkromných školách - samozrejme myslím tých, ktorým to neplatia rodičia - lepšie pripravení na život,“ dodáva Rimarčík.

Môj diplom má rovnakú hodnotu v Prahe aj v Singapure

„A neviem si predstaviť, že by som bol pre prednášajúceho iba číslom ako je to na väčšine štátnych škôl,“ vysvetľuje Rimarčík. „My sme boli tridsiati v jednej skupine, takže si nás lektor dokázal zapamätať, dokázal sledovať naše pokroky, poznal aj naše slabiny.“

Ďalším dôvodom, prečo si študenti túto školu pochvaľujú je program porovnateľný s Americkými univerzitami a výučba v angličtine. Najmä tí študenti, ktorí strávili časť stredoškolského štúdia v zahraničí – napríklad na strednej škole v USA, chcú pokračovať v štúdiu angličtiny. Mnohí by tiež radi po skončení školy žili a pracovali v zahraničí a majú obavy z toho, či im diplom z našej vysokej školy uznajú. „Môj diplom zo State University of New York je rovnako známy v Amerike, v Prahe, aj v Sydney, pochvaľuje si Rasťo Rimarčík, ktorý si nedávno našiel zamestnanie v Singapure. „Ja mám bakalársky titul z pomerne všeobecného odboru Business Administration a to mi dáva možnosť pracovať na rôznych postoch od marketingu, a predaja, až po personalistiku a ľudské zdroje alebo Financie.“

SkryťVypnúť reklamu

Ovládať dokonale aspoň jeden svetový jazyk je už dnes samozrejmosťou. Mnohé zahraničné firmy však od svojich pracovníkov očakávajú aj niečo iné: znalosť obchodných pomerov vo svete.

„Aj keď moja škola bola nákladná, myslím, že mám väčšiu šancu, že sa mi náklady na štúdium vrátia ako keby som študoval na štátnej vysokej škole,“ hovorí Rimarčík.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 443
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 274
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 037
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 347
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 703
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 407
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 009
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 779
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu