
Roman Abramovič. FOTO – TASR/EPA
Jeden z najbohatších Rusov sa po vstupe do politiky rozhodol vstúpiť aj do futbalovej ChelseyRuský miliardár a guvernér polostrova Čukotka kúpil anglický futbalový klub Chelsea. Britskí fanúšikovia sú šokovaní, ruský magnát sľubuje futbalistom skvelú budúcnosť.
Do utorka večera poznal vo Veľkej Británii meno Roman Abramovič len málokto. Včera sa už o ruskom miliardárovi hovorilo v najvyšších politických kruhoch.
Bývalý britský minister športu Tony Banks vyrukoval s podozrením o legálnosti obchodu. Vyzval vládu, aby začala kontrakt vyšetrovať. Žiadne konkrétne obvinenia neuviedol, ale vyjadril pochybnosti, či „taká osoba je vhodná pre úlohu majiteľa Chelsey“.
Kto je vlastne 36-ročný Roman Abramovič? Jeho obchodných aktivít je naozaj požehnane. Aj keď sa Abramovič po vstupe do politiky formálne niektorých pozícií vo firmách vzdal. Vyžaduje to totiž zákon. Problém je, že ruskí oligarchovia dokázali, aby sa zákony riadili podľa ich potrieb, nie aby sa oni museli riadiť zákonmi.
Nástup Abramoviča bol bleskový. Medzi najbohatšími sa objavuje v druhej polovici 90. rokov. V roku 1999 novinári tak zúfalo zháňali podrobnosti z jeho života, že za jeho fotografiu ponúkli finančnú odmenu. A tak Rusko prvý raz videlo neoholenú tvár s krivým úsmevom.
Abramovič vyrástol v detskom domove. Tam vraj získal obdivuhodne pevnú vôľu a schopnosť obchodovať s niektorými vecami.
Čoskoro sa zoznámil s ďalším svetoznámym ruským magnátom Borisom Berezovským, ktorý sa pred ruskou spravodlivosťou ukrýva v Londýne. Vtedy Abramoviča jeho straší priateľ zoznámil s rodinou prezidenta Jeľcina, predovšetkým s jeho dcérou Tatianou. Tak sa začala Abramovičova politická kariéra.
Najskôr sa nechal zvoliť za poslanca parlamentu, neskôr vybojoval kreslo guvernéra Čukotky, územia známeho nerastným bohatstvom a neuveriteľnými daňovými úľavami.
Dnes je Abramovič de facto jediným majiteľom ropnej spoločnosti Sibnefť (kontroluje 90 percent akcií), vlastní 50 percent akcií spoločnosti Rossijskij aluminj, podniká v oblasti energetiky, papiernictva a potravinárstva. Len v ropnom odvetví predstavuje jeho majetok neuveriteľných osem miliárd dolárov.
Abramovič svoje plány neohlasuje dopredu, a tak nie je známe, aký postoj zaujme v decembri v ruských parlamentných voľbách. Už teraz si oligarchovia medzi sebou delia politické strany. Podľa správ z kuloárov dumy sa chystajú obsadiť s pomocou financovania politických zoskupení nadpolovičný počet poslaneckých kresiel a vytvoriť tak protiváhu vojakom a agentom tajných služieb, ktorí v posledných troch rokoch vďaka prezidentovi Putinovi ovládli Kremeľ, ministerstvá a množstvo iných oblastí. Abramovič bude v boji medzi „zlatom“ a „uniformou“ významnou figúrou.