
Slovenskí vojaci americké doláre nedostanú. FOTO – ARCHÍV SME
BRATISLAVA – Spojené štáty v utorok zastavili finančnú pomoc pre armády štátov, ktoré podpísali zmluvu o Medzinárodnom trestnom súde, ale neuzavreli s Washingtonom samostatnú dohodu o imunite amerických občanov pred súdom. Patrí medzi ne aj Slovensko.
Niektorým štátom Amerika pomoc nepozastavila, hoci zmluvu tiež odmietli podpísať – sú to buď členovia NATO, alebo „významní spojenci Ameriky“, alebo im prezident George Bush udelil špeciálnu výnimku. Slovensko nepatrí ani do jednej skupiny, hoci pri Amerike stálo v otázke Iraku a vysiela do oblasti ženijnú jednotku.
„Nie je to nefér. Nedotýka sa to iba Slovenska, ale aj ďalších štátov, a nás to prakticky nepostihne. Nehodnotil by som to takto,“ reagoval pre SME minister zahraničia Eduard Kukan.
Istý nemenovaný predstaviteľ litovskej vlády, ktorá tiež peniaze nedostane, v denníku The Washington Post rozhorčene vyhlásil, že „vôbec nie je fér“, že im Američania zmrazili pomoc, napriek tomu, že Litva podporovala USA vo vojne proti terorizmu, v Afganistane a Iraku.
Analytici hovoria, že ide skôr o politický signál, než o peniaze. „Od Spojených štátov je to len politická odpoveď, ktorou chceli krajiny potrestať za to, že dali prednosť Európskej únii pred USA. Peniaze zrejme neskôr aj tak dostaneme,“ povedal zahraničnopolitický analytik Ivo Samson.
Americkí predstavitelia stále tvrdia, že otázka ochrany ich občanov pred vydaním Medzinárodnému trestnému súdu je pre nich principiálna. „Je dôležitým faktorom ovplyvňujúcim naše vzťahy s každým štátom,“ povedal hovorca Bieleho domu Ari Fleischer.
Kukan tvrdí, že spor o Medzinárodný trestný súd naše vzťahy s Amerikou nezhorší. „Slovensko už nepotrebuje dokazovať, že je lojálnym partnerom Spojených štátov.“
Odborníci však predpokladajú, že najnovší krok Ameriky môže mať negatívny vplyv na verejnú mienku. „Zastavenie pomoci prišlo potom, ako Slovensko preukázalo politickú a vojenskú podporu v zásahu proti Iraku, ktorá išla do značnej miery proti verejnej mienke,“ hovorí analytik Inštitútu pre verejné otázky Marek Šťastný. „Kroky Spojených štátov môžu vyvolať pochybnosti o ‘blízkom‘ spojenectve, ktoré prezentovala slovenská vláda.“
Američania zadržia 47,6 milióna dolárov na financovanie zahraničných armád a 613-tisíc dolárov na vojenské vzdelanie a výcvik. „Zákaz vojenskej pomoci sa v plnej váhe prejaví až na budúci rok, lebo väčšina vojenskej pomoci pre tento rok bola už vyplatená,“ povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Richard Boucher.
MICHAL FRIŠ