
Kubánky našim poslankyniam dlho rozprávali o svojej organizácii a o problémoch žien. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Najprv Kubánky dlho rozprávali o svojej organizácii a o problémoch žien, kontroverznej téme dodržiavania ľudských práv na Kube sa dôsledne vyhýbali.
Citlivú otázku nakoniec položila poslankyňa za KDH Mária Sabolová. „Zaujímalo ma, ako ich organizácia dohliada na dodržiavanie ľudských práv na Kube. Dostávame totiž veľa rozporuplných informácií.“
Dve zástupkyne kubánskej organizácie však okamžite odbočili od témy a začali hovoriť o bezplatnom vzdelaní pre ženy a dievčatá. Všetkým prítomným poslankyniam bolo podľa Sabolovej jasné, že Kubánsky zväz žien drží líniu Castrovej vládnej politiky.
Na priamu otázku o väznení disidentov odpovedali, že ak niekto oponuje vládnemu režimu, tak musí byť platený zo zahraničia a Kuba má predsa právo brániť sa. Tému uzavreli tým, že naše poslankyne im nemôžu rozumieť, pretože žijú v inom geopolitickom priestore.
„Rozlúčili sme sa s nimi s tým, že ďakujeme za návštevu a dúfame, že kubánske deti si budú môcť v budúcnosti slobodne vybrať, kde chcú žiť,“ povedala Sabolová. Okrem nej bola na stretnutí s Kubánkami aj podpredsedníčka výboru pre ľudské práva Irena Belohorská, jej kolegyňa z klubu HZDS Dana Podracká a poslankyne KDH Mária Demeterová a Anna Záborská.
Kubánsky režim na jar náhle poslal do väzenia 70 významných disidentov. Medzi nimi bolo aj niekoľko žien – najznámejšou je ekonómka Marta Beatriz Rogue. Európska únia vtedy Castrov režim ostro kritizovala a ochladila vzťahy s Kubou. K názoru únie sa pripojilo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí. (miš)