Hokejová legenda Wayne Gretzky s dvaapolročným synom Tristanom v kanadskej rezidencii v Prahe. FOTO - REUTERS
Miernym favoritom je kanadský Vancouver, jeho extrémne drahá prezentácia bude stáť 565 000 eur, čo je priemerne 13 000 eur na minútuPRAHA - Členovia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na dnešnom 115. zasadnutí v Prahe rozhodnú o dejisku zimných olympijských hier v roku 2010. Z pôvodne ôsmich kandidátskych miest ostali po vyradení štyroch z nich výberovou komisiou MOV a odstúpení Bernu trojica Vancouver, Pjong Čang a Salzburg.
Generálny riaditeľ kandidatúry Salzburgu Egon Winkler mieni, že názory jednotlivých členov MOV sú také rôznorodé, že sa vôbec nedá vopred prognózovať. Všetci traja kandidáti majú dnes poslednú možnosť pri svojich prezentáciách ešte ovplyvniť nerozhodnutých členov. Záverečná prezentácia je extrémne drahá záležitosť: napríklad Vancouver bude stáť 565 000 eur, čo zodpovedá priemeru 13 000 eur na 1 minútu.
Trojnásobný víťaz Svetového pohára a olympijský víťaz Rakúšan Hermann Maier nie je zvyknutý prehrávať. Aj v Prahe sa spolieha na svoj víťazný inštinkt, že dnes pomôže Salzburgu získať zimnú olympiádu v roku 2010.
FOTO - REUTERS
„O šanciach sa vôbec nehovorí, do poslednej chvíle nevieme, ktorý z kandidátov má pred ostatnými dvoma náskok,“ povedal šéf Rakúskeho olympijského výboru Leo Wallner. „Ide o najdôležitejších 45 minút v živote každého kandidáta. Tie rozhodnú o víťazovi a porazených,“ myslí si vedúci muž kandidatúry Vancouveru Jack Poole.
O pridelení hier zimnej olympiády 2010 bude rozhodovať 56 Európanov, 22 Ázijčanov, 18 Američanov, 16 Afričanov a 6 zástupcov Oceánie. V tejto súvislosti sa hovorí aj o politickom pozadí ako o nezanedbateľnom faktore pri rozhodovaní. Úlohu môže zohrať napríklad aktuálne nestabilná situácia na Kórejskom polostrove, kde by sa počas hier mohol narušiť krehký mier. Hovorí sa aj o tom, že MOV nepridelí druhé zimné hry za sebou európskemu kontinentu (v roku 2006 budú ZOH v Turíne), čo značne znevýhodňuje rakúsky Salzburg. To isté však možno povedať v podobnej súvislosti o ázijskom kandidátovi, keďže letné hry 2008 boli pridelené Pekingu.
Miernym favoritom je preto kanadský Vancouver, pre ktorý hovorí aj silné hospodárske pozadie. Americká televízna spoločnosť NBC už teraz ráta so ziskom 2,2 mld. USD z prenosových práv.
Vplyv amerického mediálneho prostredia v prospech kanadského kandidáta neskrýva ani šéf Medzinárodného centra pre olympijské štúdie na Univerzite v Západnom Ontáriu Kevin Wamsley: „Budú to vyrovnané a tesné preteky. Predsa len by som však favorizoval Vancouver. Na jednej strane televízny gigant NBC, na druhej výborná geografická poloha.“
Podľa hodnotiacej správy MOV všetky tri kandidátske mestá môžu pripraviť veľmi dobré hry. V správe, ktorá má slúžiť ako základ pre konečné rozhodnutie o dejisku ZOH 2010, predstavitelia MOV uviedli silné a slabé stránky jednotlivých kandidatúr, nestanovili však poradie kandidátov. Členovia inšpekčnej komisie navštívili všetky tri mestá a hodnotili ich pripravenosť a možné dôsledky organizácie na životné prostredie. Na zvolenie usporiadateľa ZOH 2010 je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov. (sita, oš)
VIZITKY KANDIDÁTOV
PJONG ČANG, Kórejská republika
Charakteristika kandidatúry: Usporiadaním ZOH 2010 chcú Kórejčania podporiť rozvoj zimných športov a turistiky v tomto regióne. Zároveň tvrdia, že pridelenie hier by pre krajinu znamenalo mier, stabilizáciu pomerov a pokračovanie procesu zjednotenia na rozdelenom polostrove. Kandidatúra má silnú podporu národných i miestnych úradov a vlád.
Motto: Hry čistoty a mieru pre všetkých.
Športoviská: Kórejská republika má veľké skúsenosti s organizáciou vrcholných športových podujatí. Väčšinu športovísk pre ZOH by bolo nutné postaviť. Kórejčania vo svojom projekte naplánovali tri veľké strediská - Pjong Čang, Gangneung a Wonju, kde by boli i olympijské dediny.
Životné prostredie: Budovanie športovísk by nemalo ohroziť životné prostredie. Prípadná výstavba železnice a ciest k lyžiarskemu skokanskému areálu si však vyžaduje menšie zásahy do prírody. Organizátori majú dohodu s ochranármi, že každý vyrúbaný strom nahradia na inom mieste.
Doprava: Potrebné dopravné kapacity sú k dispozícii, aj keď potrebujú ešte skvalitnenie. V prípade pridelenia ZOH je pripravených 2,8 miliardy dolárov na výstavbu ciest a železníc, vrátane hlavnej železničnej trate spájajúcej dejisko so Soulom. Kandidatúra počíta s rýchlym systémom dopravy, všade by sa malo dať dostať do jednej hodiny.
Financie a marketing: Celkové výdavky vrátane investícií do infraštruktúry by mali dosiahnuť 3,2 miliardy dolárov. Pjong Čang má z kandidátov najnižší rozpočet vo výške 702 miliónov dolárov. Výhodou môže byť, že pridelenie hier pomôže Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) získať významných sponzorov z ázijského regiónu.
Počet obyvateľov Pjong Čangu: 47 190.
SALZBURG, Rakúsko
Charakteristika kandidatúry: Rakúsko je jednou z najbezpečnejších krajín sveta. Salzburg má pri kandidatúre podporu celej krajiny. V Rakúsku sa ZOH konali už dvakrát (1964 a 1976 v Innsbrucku), krajina je spoľahlivým hostiteľom významných športových podujatí.
Motto: Salzburg a jeho okolie sú perfektným javiskom pre maximálne športové a kultúrne výkony v nedotknutej prírode.
Športoviská: Centrom hier by mal byť Salzburg, ďalšími strediskami budú Kitzbühel a región Amade. V celej oblasti sú výborné podmienky pre zimné športy. V Salzburgu a jeho okolí sa už tradične konajú významné svetové podujatia. Ak by boli ZOH 2010 pridelené Salzburgu, bolo by nutné postaviť ešte štyri športoviská.
Životné prostredie: Rakúsko má silnú environmentálnu legislatívu a tradície v ochrane prírody. Bez podpory Zelených by Salzburg do kandidátskeho boja ani nešiel.
Doprava: Salzburské medzinárodné letisko je iba 1 km od olympijskej dediny. Športoviská by boli prepojené systémom autobusovej a vlakovej dopravy. V tejto oblasti by Salzburg podľa správy hodnotiacej komisie MOV nemal mať žiadne problémy.
Financie: Výbor kandidatúry odhaduje rozpočet hier na 901,4 milióna USD. Z verejného sektora má ísť 2,599 miliardy dolárov na postavenie a rekonštrukciu športovísk. So všetkými investíciami sa ráta aj v rámci dlhodobého plánu, ak by Salzburg hry nedostal.
Počet obyvateľov: 180 000.
VANCOUVER, Kanada
Charakteristika kandidatúry: Kandidatúru Vancouveru a satelitného Whistleru označila hodnotiaca komisia MOV ako jasnú predstavu o usporiadaní ZOH. Výhodou Vancouveru môže byť ubytovanie športovcov, všetky ubytovacie kapacity sú v okruhu desiatich minút od športovísk. V Kanade je silná podpora hier najmä v súkromnom sektore. Kandidatúra preferuje nové možnosti pre komfort športovcov.
Motto: Sea to Sky (od mora k oblohe).
Športoviská: Kanada má veľké skúsenosti s organizáciou medzinárodných zimných podujatí, v roku 1988 sa v Calgary konali zimné olympijské hry. V prípade pridelenia hier budú musieť byť niektoré objekty zrekonštruované, resp. nanovo postavené.
Životné prostredie: Tichému oceánu vďačí Vancouver za kvalitné ovzdušie, ktoré navyše podporujú aj dobré environmentálne zákony.
Doprava: Hodnotiaca komisia pochválila Vancouver za dopravný model. Vláda Britskej Kolumbie plánuje postaviť 125 km dlhú diaľnicu za 600 miliónov kanadských dolárov, ktorá spojí Vancouver s Whistlerom. Práve vzdialenosť medzi Vancouverom a Whistlerom je jednou z nevýhod kandidatúry.
Financie: Kandidatúra predpokladá výdavky vo výške 874,036 mil. USD. Štát, provincia, mesto a privátny sektor investujú ďalších približne 844 935 dolárov do infraštruktúry.
Počet obyvateľov: 500 000. (sita)
Gretzky bol na pive v bare u Jágra
PRAHA - Okrem členov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) sa v týchto dňoch schádzajú do Prahy aj viaceré významné osobnosti svetového športu, aby podporili kandidatúry svojich krajín. Do Prahy prišiel lobovať aj bývalý hokejista Wayne Gretzky, ktorý by mal byť hlavným žolíkom vancouverskej prezentácie. Štyridsaťdvaročný najlepší útočník hokejovej histórie zavítal do Prahy po prvýkrát, sprevádza ho manželka a štyri deti, nedávno narodená dcérka ostala doma. Gretzky sa stretol v Jágr‘s bare s českými hokejistami Jaromírom Jágrom a Petrom Nedvědom. Všetci traja údajne vtipkovali, popíjali pivo a v televízii sledovali futbal. Hlavnú úlohu zohrá Gretzky dnes, keď v rámci prezentácie vystúpi s údajne veľmi emotívnym trojminútovým prejavom. (sita)Heiberga zbavili podozrenia
PRAHA - Olympijský škandál, ktorý sa črtal po obvinení šéfa výberovej komisie hier zimnej olympiády 2010 Nóra Gerharda Heiberga zo skrytej podpory kanadského Vancouveru pre jeho obchodné záujmy v regióne, zastavil Medzinárodný olympijský výbor (MOV) už v zárodku. MOV rázne vyjadril Heibergovi podporu a očistil ho z akéhokoľvek nadŕžania niektorému z troch kandidátov. „Etická komisia MOV potvrdila, že neexistuje žiadny konflikt záujmov,“ uviedla hovorkyňa MOV Giselle Davisová. Obvinenie, že 64-ročný Nór, bývalý šéf nórskej Obchodnej komory, významný bankár a člen dozornej rady firmy Aker, dal najlepšiu známku Vancouveru pre jeho osobné obchodné záujmy, pravdepodobne rozširovali kanadskí odporcovia kandidatúry tohto západokanadského mesta. Heiberg informácie rázne poprel a bránil sa aj tvrdeniami, že jeho firma obchoduje v Južnej Kórei viac ako v Kanade a že mal väčší dôvod podporovať Salzburg, v ktorom šesť rokov žil a pracoval. (tasr)
Dejiská ZOH
ROK MESTO KRAJINA
1924 Chamonix Francúzsko
1928 St. Moritz Švajčiarsko
1932 Lake Placid USA
1936 Garmisch Partenkirchen Nemecko
1948 St. Moritz Švajčiarsko
1952 Oslo Nórsko
1956 Cortina d‘Ampezzo Taliansko
1960 Squaw Valley USA
1964 Innsbruck Rakúsko
1968 Grenoble Francúzsko
1972 Sapporo Japonsko
1976 Innsbruck Rakúsko
1980 Lake Placid USA
1984 Sarajevo Juhoslávia
1988 Calgary Kanada
1992 Albertville Francúzsko
1994 Lillehammer Nórsko
1998 Nagano Japonsko
2002 Salt Lake City USA
2006 Turín Taliansko
2010 ? ?
PLUSY A MÍNUSY
Vancouver
Plusy: technicky je dokonale pripravený, vyhovuje neoficiálnej geografickej rotácii olympijských hier (2004 a 2006 budú v Európe, 2008 v Ázii), mierne podnebie, Whistler je známym a dobre vybaveným strediskom zimných športov.
Mínusy: vzdialenosť medzi Vancouverom a Whistlerom a nekvalitná 125 km dlhá cesta. Vláda sa však zaručila, že investuje do rekonštrukcie asi 450 miliónov dolárov.
Salzburg
Plusy: tradícia zimných športov, organizačné skúsenosti, najväčšia koncentrácia športovísk.
Mínusy: menšia kapacita štadiónov, nevyhovuje geografickej rotácii hier - ZOH 2006 bude v neďalekom talianskom Turíne.
Pjong Čang
Plusy: okrem Japonska sa v Ázii hry zimnej olympiády ešte nekonali, silná vládna podpora, príspevok k zmiereniu na rozdelenom Kórejskom polostrove.
Mínusy: nestabilná situácia na Kórejskom polostrove, medzinárodne neznáme športové centrá, v čínskom Pekingu budú v roku 2008 letné hry. (oš)