
Igor Ivanov. FOTO - REUTERS
Pri prijímaní nových členov však treba prihliadať na dvojstranné vzťahy s Ruskom, aby vstup do únie nemal negatívne následky.“
Ministri Ivanov a Kukan oznámili začiatok práce na predvstupovej revízii všetkých dvojstranných zmlúv. Dotkne sa najmä obchodu. Ako členský štát únie už Slovensko nebude môcť s Ruskom uzatvárať samostatné obchodné zmluvy - to bude výlučne v právomoci Európskej komisie. Po vstupe bude možné dohodovať dvojstranné zmluvy len o službách.
Revízia zrejme ovplyvní najmä slovensko-ruskú dohodu o ekonomickej a vedecko-technickej spolupráci, myslí si analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba. „Na jej základe vznikla medzivládna komisia, ktorá fungovala ako inštitucionálny pilier rusko-slovenských obchodných vzťahov. So vstupom do únie sa bude musieť táto komisia obchodnej agendy vzdať. A to Rusi môžu interpretovať ako poškodenie vzťahov.“
„Rusko má záujem stať sa členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a my nemáme problém ich kandidatúru podporiť,“ tlmočil obsah rokovania hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel. „Samozrejme, že ruskí predstavitelia stále hovoria, že do WTO chcú vstúpiť - je to diplomatický jazyk. Ruská vláda však vydala koncom marca vyhlásenie, že napriek pôvodným plánom sa tento rok rozhodla do WTO nevstúpiť,“ povedal Duleba.
Pre našich podnikateľov to znamená, že ich rozletu smerom na východ budú naďalej brániť vysoké clá vyplývajúce z nečlenstva Ruska vo WTO. „Znevýhodnení sú najmä naši výrobcovia spotrebného tovaru. Ruskí výrobcovia majú lacnejšiu energiu. Rusi nepodliehajú pravidlám WTO, a preto môžu svoj trh chrániť viac ako členské krajiny,“ hovorí Duleba.
Minister Ivanov sa stretol aj s prezidentom Rudolfom Schusterom a predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským. Po stretnutí s premiérom Mikulášom Dzurindom dnes odlieta na návštevu Budapešti.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ