
Tá správna výzva pre nelegálnych pretekárov je dostať z malého auta čo najväčší výkon. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Tento víkend zabavili karabinieri pri bleskovej operácii na okružnom obchvate Ríma 20 špeciálne upravených áut a zadržali 40 vodičských oprávnení. Počas jedných pretekov donútila polícia zastaviť dvoch mladíkov, ktorí sa nocou rútili na špeciáloch rýchlosťou asi 300 kilometrov za hodinu.
Podľa policajných odhadov sa na nočných pretekoch zúčastnilo v sobotu a v nedeľu asi tristo ľudí. Išlo o zatiaľ posledné dejstvo seriálu, ktorý sa od začiatku roka odohráva cez víkend v uliciach rôznych talianskych miest.
Minulý mesiac sa policajti dostali pri zásahu proti pretekom v juhotalianskej Puglii do konfliktu s divákmi. Zasypali ich kameňmi, keď sa snažili preteky prerušiť. Nasledujúci víkend prežívali dve krušné noci obyvatelia rímskeho predmestia EUR, keď im pod oknami niekoľko hodín hučali špeciálne upravené motory a kvílili pneumatiky. Podľa polície sa do pretekov v dlhých, ale úzkych uliciach na predmestí zapojilo asi 300 áut.
Pritom účasť na pretekoch nie je lacná. Auto musí prestavať vysoko kvalifikovaný automechanik. Stroj treba postaviť tak, aby z neho vodič dostal čo najväčší výkon a rýchlosť. Taká prestavba stojí aspoň dvetisíc eur, ale skôr päťtisíc. Zvláštne objednávky môžu stáť zákazníka aj 25-tisíc eur, čo nie je žiadna výnimka.
Väčšina motorov pri prestavbe dostane novú turbínu, často sa však vymení celý motor za mnohonásobne výkonnejšiu pohonnú jednotku. Nutné je vymeniť aj tlmiče, aby sa v autách dalo jazdiť. Automechanik, ktorý pripustil, že sa prestavbami tiež občas živil, tvrdí, že zákazníci požadujú úpravy všetkých typov áut - od prastarého maličkého Fiatu 600 a o nič väčšieho Peugeotu 205 až po najnovšie modely BMW či Audi.
V mnohých prípadoch by vyšlo nové auto lacnejšie ako prerobenie starého, ale „je to výzva, aby ste ukázali, že máte na to nakopať do skromného exteriéru 300 konských síl“, dodáva automechanik.
Nelegálne preteky kritizovali už politici, polícia a proti hazardovaniu sa postavil aj pilot formuly jeden Giancarlo Fisichella. „Nikdy by som sa na takých pretekoch nezúčastnil. Rýchlosť pre mňa nie je prejavom potvrdzujúcim moje osobné kvality, ani nejakými najvyššími pretekmi,“ vyhlásil. „Je to jasný exhibicionizmus,“ tvrdí jeden z anonymných pretekárov. Ako dodáva, „všetko je o tom mať super auto, vedieť šoférovať a dať najavo, že na to mám odvahu. Adrenalín vyletí tak vysoko, že sa za volantom už o nič iné nestaráte.“ (čtk/ansa)