
Európu bude viesť šesť mesiacov rozhádaný tandem - taliansky premiér Silvio Berlusconi a predseda Európskej komisie Romano Prodi.
FOTO - ČTK/AP, REUTERS
Taliansko preberá predsedníctvo v Európskej únii. Predsedajúci taliansky premiér vzbudzuje isté rozpakyKtorý politik by mohol v Európskej únii pritiahnuť pri preberaní predsedníctva viac pozornosti ako taliansky premiér Silvio Berlusconi? Snáď len Jörg Haider, ak by sa mu splnil sen a stal sa rakúskym kancelárom.
Berlusconiho, kontroverzného pravičiara, privítali včera významné európske denníky mimoriadne štipľavými titulkami a komentármi.
Taliansko práve v prvý júlový deň prebralo na pol roka predsedníctvo od Grécka. To sa dočkalo pochvaly, že aj v ťažkých časoch rozbrojov počas irackej vojny podalo dobrý výkon. Historické boli dva momenty - podpis prístupovej zmluvy s kandidátmi pri Akropole a reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky.
Tvrdé privítanie
Francúzsky Libération píše v súvislosti s Berlusconim o „nebezpečenstve pre Európu“, Le Monde sa obáva, že jeho výrazne proamerická orientácia privodí potýčky s inými európskymi lídrami.
Britský Independent nemilosrdne píše o pochybnostiach Berlína a Štrasburgu z Berlusconiho pôsobenia. „Nevedia totiž, či im bude šesť mesiacov vládnuť Mussolini číslo dva alebo Forrest Gump.“
„Toto je teraz náš prezident, muž, s ktorým by sme si akurát nemuseli potriasať rukou,“ napísal nemecký Berliner Zeitung.
V Európe je cítiť voči Berlusconimu istú pachuť. Prešlo totiž len niekoľko hodín od toho, ako milánsky súd musel zastaviť súdne pojednávanie proti Berlusconimu obvinenému z korupčného správania. Berlusconi si krátko predtým v oboch komorách parlamentu presadil zákon zaručujúci premiérovi imunitu.
Program
Jednou z prvých vecí, o ktorých Berlusconi hovorí, je nastolenie dobrých vzťahov medzi Európou a Spojenými štátmi. Únia by podľa neho nemala s Amerikou súťažiť. „Západ by mal byť spojený.“
Tento názor je v rozpore s francúzskym multipolárnym pohľadom, ktorý sa prihovára za viac centier moci. A je toho viac, v čom si Paríž a Rím nemusia rozumieť, predovšetkým pokiaľ pôjde o Blízky východ. Zjednodušene - Berlusconi zastáva proizraelské pozície a Chirac skôr propalestínske.
Nepriateľský tandem
Zrejme najviac pozornosti počas talianskeho predsedníctva bude pútať debata o novej európskej ústave. „Text navrhnutý Konventom, žiaľ, nebráni paralýze únie,“ vzdychol si taliansky predseda Európskej komisie Romano Prodi.
Prekáža mu, že na naliehanie Veľkej Británie zostáva členským štátom právo veta v daňovej a sociálnej oblasti. „Bude sa tiež ťažko vysvetľovať, prečo len polovica komisárov má právo hlasovať,“ povedal o návrhu na zloženie komisie od roku 2009.
Práve vzťah medzi Berlusconim a Prodim je poslednou a trochu bizarnou okolnosťou talianskeho predsedníctva. Títo politici sa na smrť neznášajú a v minulosti sa navzájom veľmi drsne pourážali a obviňovali z porušovania zákonov. Teraz vraj na pol roka zakopali bojové sekery.
MAREK CHORVATOVIČ
Talianske priority - ústava, Blízky východ, doprava a imigrácia
* Nová európska ústava - v októbri bude medzivládna konferencia o jej konečnej podobe
* Blízky východ - pravdepodobné je usporiadanie mierovej konferencie na Sicílii
* Dopravná infraštruktúra - rozbeh veľkého európskeho projektu
* Imigrácia - Taliansko podporuje ideu imigračných zadržiavacích centier mimo územia únie
* Dôchodky - Berlusconi hľadá jednotný prístup k seniorom
(r)