
Jednou zo súčastí protestov v Hongkongu bolo i pálenie čínskych zástav. FOTO - REUTERS
Na budúci týždeň by o dodatku mal rokovať čínsky parlament. Odporcovia zákona tvrdia, že povedie k potláčaniu ľudských práv v provincii a strate autonómie od pevninovej Číny.
Demonštranti: Hongkongu hrozí smrť
Organizátori hovorili o pol milióne demonštrantov. Aj keď ich skutočný počet nebolo možné zistiť, bezpochyby išlo o najväčšiu demonštráciu od čias odporu v súvislosti s masakrom na námestí Nebeského pokoja v Pekingu pred štrnástimi rokmi.
„Vráťte vládu ľudu. Ukončite vládu jednej strany,“ kričali demonštranti. Mnohí boli na znak smútku oblečení v čiernych tričkách. „Máme toho dosť, chceme demisiu,“ kričali s odkazom na predsedu výkonnej správy Hongkongu Tung Chee Hwa.
Ten obavy demonštrantov nemá. V rovnakom čase ako oni vyšli do ulíc, oslavoval šieste výročie prechodu provincie pod čínsku správu. Na slávnostnom vztyčovaní čínskej vlajky sa zúčastnil aj čínsky premiér Wen Ťia-pao.
Problémom je 23. článok
Hongkong zvládol prechod pod Čínu relatívne bez problémov. Tie sa objavili až teraz. Sporný je 23. článok zákona.
Ak ho v Pekingu prijmú, bude musieť Hongkong prijať sériu zákonov, ktorými sa zakáže akékoľvek vystupovanie proti Číne a vláde. Neprijateľné budú pokusy o odtrhnutie, násilný prevrat či poburovanie.
V praxi to bude tiež znamenať zastavenie pôsobenia zahraničných organizácií prípadne organizácií na ne naviazaných. Obávajú sa toho hlavne zástupcovia demokratického hnutia Falung Gong, ktoré už v Číne zakázali a legálne môže pôsobiť len v Hongkongu.
Okrem toho zákon umožní procesy za zatvorenými dvermi, ako i policajné právo na prehliadku bez predošlého povolenia sudcom. Budúcnosti sa preto obávajú aj novinári a zástupcovia cirkví.
Namieta celý svet
Svoje námietky už vyjadrili aj Spojené štáty a Európska únia na čele s Veľkou Britániou. Podľa jej predstaviteľov zákon nedodržuje záväzky, ktoré Čína dala Britom pri vyjednávaní o prebratí správy.
Čínsky premiér však včera Hongkong ubezpečil, že systém „jeden štát, dva systémy“ pretrvá i naďalej a 23. článok ho nijako neohrozí.
Kritiku odmietajú aj predstavitelia miestnej správy. „Obavy, že základné slobody sú v ohrození, nie sú absolútne ničím podložené,“ povedal BBC zástupca pre bezpečnosť v miestnej vláde.
Pozorovatelia však pripomínajú, že čínska vláda sa v skutočnosti obáva ohrozenia stability komunistického systému demokratickými aktivitami prichádzajúcimi práve z Hongkongu. Upozorňujú tiež na to, že táto politika môže ovplyvniť aj postoj Taiwanu k možnému pripojeniu k Číne.
MARIAN MAJER