i muži.
Nadránom sa tu ozýva spev z mešity z vedľajšieho údolia. Je to jediná forma komunikácie, ktorú židia s Palestínčanmi udržujú.
„Pred troma rokmi sme sa navštevovali, naše deti sa spolu hrávali. Teraz sa všetko zlomilo a zavládla nedôvera. Nečudujte sa, teraz už nemôžete veriť nikomu. Dokonca niektorí židia pomáhajú Palestínčanom pri terore,“ vysvetľuje korpulentná Chen v stredných rokoch. Chen pochádza z Rumuska a v Izraeli žije už 30 rokov.
Jej manžel je úspešný biznismen, a tak si pred začiatkom druhej intifády držala palestínske dievča na domáce práce. „Teraz by som ju asi ani nepustila do dverí. Viem, že je to veľký hriech, ale môj strach je silnejší. Totálne ma otrávil. Ale nie len mňa – celý Izrael,“ ospravedlňuje sa.
Svoje deti už poslala študovať do Spojených štátov. Po tom čo minulé leto vybuchla univerzitná kaviareň v Jeruzaleme stratila ilúzie, že sú niekde v bezpečí. Neverí ani prímeriu, ktoré na tri mesiace vyhlásili palestínski radikáli: „Ako môžete veriť vrahom?“ Podobne podľa nej zmýšľa väčšina ľudí v mestečku. Prímerie je pre nich len divadielkom, už teraz čakajú ďalšie krviprelievanie.
Chen prestala veriť mierovému spolužitiu a spoločnému štátu pre Arabov a židov. „Veď to nefungovalo ani v Československu, a to ste bratské národy. Nevedeli ste sa dohodnúť, kto na koho dopláca. Tu sa zabíjajú ľudia na oboch stranách a na to sa nezabúda. Na Blízkom východe je to ešte výraznejšie, ľudia sú tu horkokrvnejší.“
Do Ša‘are Tikva vedie diaľnica z Tel Avivu. Pred druhou intifádou boli jej okraje viac posiate palestínskymi predajcami ovocia a zeleniny. Izraelčania sa pri nich zastavovali a nakupovali. Boli lacnejší a ich melóny, papriky či datle im chutili. Dnes by tam stáli márne. Nezastavil by im nikto a pravdepodobne by ich odtiaľ vojaci poslali preč.
Pre mnohých mal nezáujem Izraelčanov o ich produkty existenčný dosah. Prišli o významný podiel príjmu.
V Ša‘are Tikva sú však aj ľudia, ktorí vieru v Palestínčanov nestratili. David sa narodil v rodine ruských židov v New Yorku a má palestínskeho záhradníka Marwana. „Je to dobrý chlap a rozumie svojej robote.“
Záhradník sa len usmieva a keď sa diskutuje o politike, diskrétne sa vzdiali. Pravdepodobne si myslí niečo iné ako David. Američan z generácie kvetinových detí a jeho reči o ideáloch, mieri a láske sú mu smiešne.
Rovnako ako Chen aj Marwan je presvedčený, že na podobné slová je už neskoro. Strach, podozrievanie a nenávisť sa dostali ľuďom príliš hlboko pod kožu.
JANA MIKUŠOVÁ,
Ša‘are Tikva