Izraelský vojak (vľavo) odovzdáva post v pásme Gazy palestínskemu policajtovi. FOTO – REUTERS
a v Bielom dome oslavujú víťazstvo svojej diplomacie. Keby nešlo o Blízky východ, optimizmus by bol namieste.
Hoci hlavní aktéri celého konfliktu urobili niekoľko nečakaných a ku kompromisu vedúcich obratov, nie je nič vyhrané. Predvčerom zabili Brigády mučeníkov al-Aksá na západnom brehu bulharského robotníka, ktorý pracoval pre izraelskú firmu, včera v Tulkaríme zasa izraelskí vojaci Palestínčana. Podľa oficiálnych informácií ho zabili v sebaobrane. Palestínčan vraj začal strieľať na izraelskú hliadku.
Aj tieto dva incidenty naznačujú, že očakávania, že nastane úplný pokoj zbraní, sú nerealistické. Podstatné bude, ako sa bude na podobné incidenty reagovať.
Zatiaľ to vyzerá, že obe strany sa snažia: palestínsky predák Jásir Arafat včera víťazoslávne ohlásil, že palestínska polícia chytila vrahov bulharského robotníka. Izraelský premiér Ariel Šaron je zasa nezvyčajne ústretový. Aj napriek strieľaniu sa včera stretol s palestínskym premiérom Mahmúdom Abbásom. Zatiaľ ešte stále hovoria o mierovom pláne.
Otázkou však je, čo sa stane, ak príde k „väčšiemu“ incidentu – teda ak sa napriek prímeriu niekto odpáli a zabije izraelských civilistov alebo ak Izrael využije svoju metódu preventívneho útoku na človeka zo svojho zoznamu teroristov a pri tom zasiahne aj okolostojacich civilistov.
Na to, aby sa súčasný optimizmus sveta zmiešaný s opatrným realizmom aktérov konfliktu rozplynul do nenávratna, však nie je nutné, aby umierali ľudia. Šéf izraelskej tajnej služby Šin Bet Avi Dichter sa vyjadril veľmi jasne – ak sa do dvoch, troch týždňov palestínskej samospráve nepodarí začať odzbrojovať Hamas a ostatné teroristické skupiny, Izrael prestane s odovzdávaním ďalších palestínskych území pod jej správu.
Palestínsky premiér Mahmúd Abbás má síce k dispozícii 10-tisíc mužov, ale už niekoľkokrát povedal, že s militantmi nebude komunikovať prostredníctvom sily. To, že by sa všetci členovia teroristických skupín začali dobrovoľne vzdávať svojich pracovných nástrojov, nie je veľmi pravdepodobné.
Ak však nepresvedčí Jeruzalem, že je dostatočne silným premiérom, bude paradoxne čeliť tlaku v domácich radoch. Ak sa Izrael prestane sťahovať, bude len otázkou času, kedy to niekto využije ako zámienku na porušenie prímeria.
Zo súčasného vývoja nie sú nadšení ani mnohí Izraelčania. Nepáči sa im, že židovský štát sa sťahuje z palestínskych území výmenou za prímerie, ktoré odmietal. Jeden z radikálnych osadníkov to komentoval pre denník Haarec slovami: „Je to, akoby Američania pristúpili na prímerie s bin Ládinom.“
Hamas, Islamský džihád a Brigády mučeníkov al-Aksá ohlásili trojmesačné prímerie
Hamas
Založený v roku 1987, je to najväčšia a najnebezpečnejšia radikálna islamská skupina v oblasti. Má desaťtisíce stúpencov. Považuje sa za druhú najvplyvnejšiu - po Fatahu Jásira Arafata.
Líder: šejk Ahmad Jásin
Islamský džihád
Založený v roku 1975, má napojenie na ďalšie islamské radikálne organizácie, a to aj v zahraničí.
Líder: Ramadan Šallah.
Mier: Aj napriek prímeriu chce pokračovať v útokoch proti Izraelu.
Brigády mučeníkov al-Aksá
Založené po začiatku palestínskeho povstania v septembri 2000.
Líder: Je napojená na hlavnú palestínsku organizáciu Fatah, ktorú vedie Arafat.
Mier: Skupina je rozdelená, časť je za prímerie, časť ho odmieta a už ho aj porušila.