
Svidníčania si priniesli protestný transparent aj na otváranie tunela od Braniskom. FOTO TASR – MILAN KAPUSTA
BRATISLAVA – Boj o úrady sa dostáva do ďalšej fázy. Občania i vedenie miest, kde už sídla úradov na budúci rok nebudú, robia všetko preto, aby u nich zostali.
Svidníčania chcú blokovať cestu a za úrad sa modlia, vedenie okresného úradu v Levoči pre zmenu listom oslovilo poslancov Národnej rady, aby mestu nový obvodný úrad prisúdili. Dnes sa s Levočou totiž počíta len ako zo sídlom vysunutého pracoviska úradu v Poprade. Miestni argumentujú históriou. „Zrušenie okresu Levoča v roku 1960 prinieslo regiónu značný úpadok a stagnáciu,“ tvrdí prednosta úradu Jozef Kaľavský.
Históriou operuje väčšina predstaviteľov takto „poškodených“ miest. Historik Ľubomír Lipták by ju však do problému neťahal. „Historické aspekty vo väčšine prípadov skutočne nie sú dôvodom, ale iba argumentom, ktorý je ľahko zneužiteľný,“ hovorí. Každá zo strán má podľa neho „svoje“ historické argumenty.
Ďalším tradičným argumentom je „úradnícka turistika“. Primátor Hlohovca Ján Dlhopolček tvrdí, že tá Hlohovčanom hrozí, ak v meste nebude obvodný úrad či úrad sociálnych vecí. „To, čo fungovalo a na čo si ľudia zvykli, sa znovu zmení a situácia sa stane pre občana neprehľadnejšou.“
79 okresných úradov nahradia obvodné úrady v 46 mestách. Ľudia majú dojem, že do úradu budú mať ďalej. Štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Pado oponuje, že okresný úrad spred niekoľkých rokov sa s terajším nedá porovnávať. „Veľká časť kompetencií prešla na samosprávu, občan si tak dnes už veľa vecí vybaví v mieste svojho bydliska.“ Zároveň pripomína, že v iných mestách budú môcť mať úrady vysunuté pracoviská. Občan podľa neho teda do úradu ďalej mať nebude.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora sa do sporu miešať nechce. Otcom miest, ktorí o sídlo úradov bojujú, sa nečuduje. „Mesto získa na význame, keď má úrad, má tam zamestnaných ľudí.“
Mrzí ho tiež, že sa odbieha od podstaty problému, ktorým je efektívnejšia a lacnejšia verejná správa. „Len sa robí akoby tipovacia súťaž – tak tu to bude. Naozaj to budí dojem, že kto si prelobuje, ten bude mať.“
Ako je to s novými úradmi
Terajších 79 okresov by od 1. januára malo nahradiť 46 obvodov. Časť agendy okresných úradov by prevzali obce, časť by sa rozdelila medzi „následníkov“ – novovytvorené obvodné úrady a tzv. špecializované úrady. Obvodné úrady by nové členenie Slovenska na 46 obvodov kopírovali, špecializované úrady nie – ich počet by sa pohyboval od 36 do 46.
Tam, kde to pre priblíženie verejných služieb bude nevyhnutné, budú môcť úrady zriadiť stále alebo dočasné vysunuté pracoviská. Obvodné úrady by mali byť posilnené až 75 takýmito pracoviskami, úrady sociálnych vecí 76. (joč)