r na čelo strany.
Slobodní sú tak opäť v pozícii, ktorú poznáme od roku 2000, keď sa Haider po 14 rokoch vzdal postu šéfa strany. Odvtedy sa datujú vnútrostranícke roztržky, ktoré ťahajú ku dnu stranu i rakúsku vládu.
Haupt sa vzoprel Haiderovi
Víkendovému zasadnutiu v Deutschlandsbergu v spolkovej krajine Štajersko predchádzala niekoľkodňová mediálna prestrelka medzi Hauptom a Haiderom.
Haider ohlásil, že je pripravený vrátiť sa do vedenia strany. Otázkou bolo len, kedy sa tak stane. O tom mal rozhodnúť Haupt, ktorý sa mal dobrovoľne postu šéfa strany vzdať. Obaja sa vraj na tom dohodli.
Nestalo sa. Po niekoľkohodinovej diskusii si Haupt na zasadnutí predsedníctva, na ktorom sa Haider nezúčastnil, nechal odhlasovať svoje zotrvanie vo funkcii až do budúcoročného straníckeho zjazdu.
Krátko po zverejnení rozhodnutia padali na oboch stranách ostré slová. Haider označil hlasovanie za Hauptovu „hrubú chybu“ a Haupt Haiderovi odkázal, že sa nenechá „vytlačiť zvonku“.
Rovnaký Haiderov scenár
Opakuje sa scenár, ktorý Haider napísal už niekoľkokrát. Menia sa len osoby a obsadenie.
Minulý rok sa vnútrostranícky boj o moc odohrával medzi Haiderom a jeho nástupkyňou na čele strany Susanne Riessovou-Passerovou. Výsledok bol zdrvujúci: pád rakúskej vlády a takmer 17-percentný prepad preferencií slobodných v následných predčasných voľbách.
Haider sa však nepoučil. V nepravidelných intervaloch oznamuje svoj odchod zo spolkovej politiky, aby o krátky čas verejne oznámil, že sa do nej vracia. Bez ohľadu na to, či v nej oficiálne figuruje, alebo nie, má však na rakúsku politiku stále veľký vplyv. Vyvoláva konflikty so všetkými svojimi nástupcami, ktorí preukázali schopnosť samostatne myslieť.
Systematicky tak ťahá ku dnu nielen vlastnú stranu, ale aj vládu, kde sedia slobodní spolu s ľudovcami (ÖVP) Wolfganga Schüssela. Vnútrostranícke spory už prvú vládu položili. A nikto nemôže s istotou povedať, že sa scenár nebude opakovať. Aj ľudovci prestali cez víkend predstierať, že boj o post šéfa strany je vnútornou záležitosťou slobodných.
Bitka sa skončila, kedy sa začne vojna?
Víkend ukončili obaja protagonisti zmierom. V nedeľnej večernej diskusnej relácii televízie ORF Offen gesagt (Otvorene povedané) robili všetko preto, aby popreli komentáre o mocenskom boji. Haider sa tváril, že rozhodnutie akceptuje a záležitosť považuje za uzatvorenú.
Už dnes však novinári a politológovia začínajú uzatvárať stávky, kedy sa bude súboj opakovať. Najhorúcejším tipom je jeseň, keď Rakúsko čakajú krajinské voľby v spolkových krajinách Tirolsko a Horné Rakúsko a slobodných trpká volebná porážka. Hraničný termín je potom marec 2004, kedy by sa malo voliť v Haiderovom Korutánsku. Aj tu totiž slobodných zachráni pred volebným debaklom len zázrak, a sám Haider, dnes ešte korutánsky premiér, urobí všetko preto, aby z potápajúceho sa Titaniku ušiel včas na inú bezpečnú loď.
Slobodní, ale aj rakúska vláda, tak budú naďalej sedieť na sude s pušným prachom. A Haider bude držať zápalku.
MIRIAM ZSILLEOVÁ