
Srbovi sa rozsudok súdu počúval ťažko. FOTO - ČTK
Jeden z najväčších politických škandálov v Čechách mieri k rozuzleniu. Osem rokov včera vymeral krajský súd v Českých Budejoviciach bývalému generálnemu sekretárovi českého ministerstva zahraničia Karlovi Srbovi.
Súd ho uznal vinným z prípravy nájomnej vraždy novinárky najčítanejšieho českého mienkotvorného denníka Mladá fronta Dnes Sabiny Slonkovej.
Novinárka sa vo svojich článkoch často zaoberala podozrivými ekonomickými aktivitami na ministerstve zahraničia. Srbu najviac rozzúrili články o prenájme vládneho hotela Český dom v Moskve. Exkluzívny objekt patriaci českému štátu prenajali za podmienok, ktoré štát výrazne poškodili.
Srba podľa súdu objednal vraždu u podnikateľky Evy Tomšovicovej, ktorá objednávku posunula ďalej podnikateľom Michalovi Novotnému a Petrovi Volfovi. Vraždiť mal recidivista Karel Rziepel, prezývaný Citrón. Tomu však praskli nervy a plán vyzradil polícii.
Tomšovicová a Novotný včera dostali od súdu šesť rokov väzenia, Volf štyri a s podmienkou odišiel aj Jiří Slavík, ktorý na likvidáciu novinárky zohnal necelé kilo výbušniny Semtex. Slavík však podľa súdu nevedel, načo má byť výbušnina použitá.
Slonková nechcela rozhodnutie súdu komentovať. „Týmto sa pre mňa celý príbeh skončil a viac k tomu nemám čo povedať,“ vyhlásila pre agentúru ČTK.
Aj keď to priamo nebolo súčasťou procesu, súd sa vyjadril aj k prapríčine prípadu, k podozreniu, že Srba zneužíval svoje funkcie na nezákonné obohacovanie. Polícia odhadla Srbov majetok na asi 40 miliónov slovenských korún, pričom reálne mohol podľa súdu zarobiť dve a pol milióna.
Srbovo tvrdenie, že mu jeho otec prenechal jeden milión dolárov, označil súd za nevierohodné. Podľa sudcu Slavomíra Cirhana pochádza Srbov majetok zjavne z úplatkov, ktoré dostával počas svojho fungovania na rôznych vedúcich miestach v štátnej správe, kde rozhodoval o štátnych objednávkach.
„Cítim sa nevinný. Pripravuje sa justičný zločin,“ tvrdil Srba vo svojej záverečnej reči pred súdom. Proti rozsudku sa okamžite odvolal.
V celej kauze však zostalo množstvo nejasností. Jednou je úloha bývalého ministra a dnes predsedu Valného zhromaždenia OSN Jana Kavana. Srba bol považovaný za Kavanovu pravú ruku a podľa mnohých ho svojou činnosťou kryl.
Kavan ho na ministerstvo prijal aj napriek tomu, že Srba musel už v roku 1997 odísť z ministerstva zdravotníctva práve pre to, že neoprávnene zadal štátnu objednávku za pol milióna českých korún. V čase práce na ministerstve zahraničia bol Srba navyše pracovníkom českej vojenskej rozviedky.