Už predtým ho museli preložiť, keďže sa do zakázanej zóny v blízkosti odpaľovacej rampy zatúlal rybársky čln.
Súčasťou sondy je robotické vozidlo Opportunity, ktoré by malo najmenej tri mesiace skúmať povrch Marsu. Pripojí sa k ďalšiemu podobnému vozidlu, nazvanému Spirit, ktoré začalo svoju sedemmesačnú cestu k červenej planéte 10. júna. Na ceste k Marsu je už aj sonda vypustená Európskym vesmírnym úradom (ESA) s názvom Mars Express, ako aj japonská sonda Nozomi.
Všetky tieto misie využívajú súčasnú výhodu relatívne malej vzdialenosti medzi Marsom a Zemou. Mars sa totiž počas tohto leta na svojom obehu okolo Slnka dostane do najmenšej vzdialenosti od Zeme za ostatných 15 000 rokov. Vďaka tomu sa čas potrebný na cestu k planéte skráti z bežných deviatich až desiatich mesiacov na sedem.
Obe americké sondy by mali dosiahnuť Mars v januári budúceho roka a na určených miestach jeho povrchu budú skúmať históriu podnebia planéty a možný výskyt vody. Dáta, ktoré budú posielať, sa na Zemi podrobia ďalším analýzam.
Šesťkolesové robotické vozidlá dokážu odoberať vzorky z povrchu planéty, ako aj vŕtať do skál a následne preskúmať ich zloženie. Doterajšie prieskumy na Marse naznačujú, že planéta bola kedysi zaliata vodou. Vedci však dúfajú, že voda tam existovala aj dosť dlho na to, aby sa vďaka nej mohol vyvinúť život.
Nový termín na vypustenie rakety Delta 2 NASA stanovila na dnes na 5.46 stredoeurópskeho času. (tasr, sita, reuters)