BRATISLAVA - Od 1. júla sa pravidelne každý rok menia viaceré zákony. Bude to tak aj teraz, hoci viaceré zo zmien, ktoré boli avizované, sa neuskutočnia. Na to, čo sa nezmení, najviac doplatia poberatelia sociálnej dávky, ktorým sa narodilo dieťa alebo, naopak, niekto zomrel. Štát im síce poskytuje jednorazový príspevok, ten sa od februára započítava do ich príjmu, následkom čoho sa im sociálna dávka o výšku príspevku zníži.
Účinnosť zákona sa posúva na 1. septembra, ak sa tak ale má stať, parlament ho bude musieť prijať ešte v júli. Veľa času mu nezostáva.
Prvého júla sa mal zvýšiť aj príspevok na bývanie, ale návrh nariadenia z dielne ministerstva sociálnych vecí, ktorým sa tak malo stať, vláda neschválila.
Počkať si budú musieť aj učitelia. Od prvého júla sa ich platy mali zvýšiť o päť percent, no vláda usúdila, že sa tak má stať o mesiac neskôr. Parlament v decembri minulého roka totiž neprijal novelu zákona o verejnej službe, následkom čoho v rozpočte na tento rok vznikol deficit v celkovej výške 3,4 miliardy korún a ten treba zaplátať.
Čo sa nemení, hoci sa pôvodne malo
* Príspevok pri narodení dieťaťa a príspevok na pohreb sa zo sociálnej dávky odpočítava.
* Príspevok na bývanie sa nezvyšuje. Zvýšiť sa mal v priemere o 128 korún a keďže sa mala zvýšiť aj hranica príjmu, oprávňujúceho občana o príspevok požiadať, počet poberateľov mal z dnešných približne 63-tisíc ľudí stúpnuť na 85-tisíc.
* Prídavok na dieťa a príspevok k prídavku naďalej budú poskytovať zamestnávatelia, Sociálna poisťovňa a okresné úrady. Pôvodne to od 1. júla mali vykonávať len okresné úrady, pre ich plánované rušenie k 31. decembru sa to však oddialilo. Od januára by tzv. detské prídavky mali poskytovať novovytvorené úrady sociálnych vecí a služieb zamestnanosti.
* Platy vo verejnej službe nebudú zvýšené od 1. júla, ako sa dohodlo v kolektívnej dohode, ale, ak to vláda schváli, od 1. augusta. Pedagogickí pracovníci by si mali polepšiť o päť percent, nepedagogickí o osem. Zdravotníkov sa zvýšenie platov netýka.
* Majetkové priznania verejných funkcionárov, ak ich sami nezverejnia, sú verejnosti neprístupné. Účinnosť tzv. zákona o konflikte záujmov, ktorý to má umožniť, sa pôvodne navrhovala od 1. júla, parlament jeho návrh však neprerokoval ani len v prvom čítaní. Po novom by mal byť účinný od 1. októbra.
(joč)