
Nikým nebránený Ladislav Sokolovský zakončuje streľbou spod koša svoj únik, sledujú ho Slováci Martin Rančík (č. 6) a David Toya (v pozadí). Slovenskí basketbalisti prehrali v 4. kole predkvalifikácie ME 2003 v Brne s Českom 71:93. FOTO - ČTK
Odvetnú časť predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2003 začali basketbalisti Slovenska podľa predpokladov - prehrou v Brne so suverénnym lídrom B-skupiny Českom (71:93). Neúspech, i keď privysoký dvadsaťdvabodový rozdiel je absolútne zbytočný a ťažko skúšanému renomé nášho mužského basketbalu nepomohol, nič nemení na fakte, že o druhom postupujúcom do kvalifikácie sa rozhodne v sobotu v Portugalsku. Medzitým si musia zverenci trénerskej dvojice Pažický - Michalko splniť víťaznú povinnosť v zajtrajšom súboji s Luxemburskom.
Tréner Miloš Pažický postavil na úvodný rozskok päticu, ktorá s ním absolvovala celú prípravu, a zrejme vedel prečo. Jankovič, Krämer, Fapšo, Svitek a Radoslav Rančík začali koncentrovane a hlavne disciplinovane. Organizovaný basketbal v útoku prinášal úspech, niekedy až neuveriteľne vychádzali nacvičené signály. Dvakrát zakončil pekné akcie pivot R. Rančík, trojku pridal strelec Krämer a viedli sme 7:3. „A to sme o Slovákoch vedeli všetko. Choďte sa pozrieť do šatne, ešte teraz tam sú na tabuli nakreslené do najmenších detailov ich signály. Jednoducho, naši hráči nastúpili nekoncentrovaní a z toho vyplynuli ľahké koše súpera,“ soptil po zápase český tréner Michal Ježdík. Z domácich mal problémy s obranou našich oveľa pohyblivejších podkošových hráčov 215-cm vysoký pivot Starosta (Real Madrid), kouč M. Ježdík ho veľmi rýchlo posadil na lavičku. Českým basketbalistom pomohli aj ďalšie striedania a v 8. min prvýkrát viedli (13:12).
Naopak, výmeny v slovenských dresoch neprospeli. Na ihrisko postupne prišli Toya, Andruška, Martin Rančík - teda hráči, ktorí sa do prípravy zaradili len deň pred zápasom, a herný prejav slovenského mužstva s jasnou hlavou i pätou sa rýchlo zmenil na nekoncepčné pobehávanie individualistov.
Raz darmo, basketbal je ešte stále kolektívnym športom, ani päť vynikajúcich sólistov nie vždy dokáže vytvoriť funkčný tím. Stredný rozohrávač David Toya vášnivo miluje loptu, z ruky ju dá len veľmi nerád, čím ale, zrejme nechtiac, vypojí z hry a znechutí ostatných. Marekovi Andruškovi sa nedarilo, bol príliš nervózny. Martin Rančík je skvelý basketbalista, veď do draftu NBA nezaradia hocikoho, ale v dvoch tréningoch sa so systémom hry družstva a jeho nacvičenými signálmi nestihol zžiť. Napriek tomu si zaslúži pochvalu, jediný sa neuspokojil s narastajúcim náskokom Čechov. Jeho „one man show“ v tretej štvrtine, keď z 23 slovenských bodov dal 19 (!), znamenala priblíženie k domácim na tri body - 61:58 v 28. minúte. Sily absolventa prestížnej Iowa State University však neboli bezhraničné.
Záverečná štvrtina bola z našej strany chaotická, s nepochopiteľnými chybami v obrane, hrou na náhodu v útoku a náznakmi rezignácie. „Prejavila sa nezohranosť nášho tímu. Na súhre bolo príliš vidno, že Martin Rančík, Andruška a Toya sa do prípravy zapojili len niekoľko hodín pred stretnutím,“ hodnotil prehru s Českom náš tréner Miloš Pažický.
Zajtrajší zápas s Luxemburskom na bratislavských Pasienkoch sa začína o 18.00 h, v druhom stretnutí 5. kola Portugalsko privíta Česko.
PETER ŠEFRÁNEK,
Brno - Bratislava
B-skupina - 4. kolo: Česko - Slovensko 93:71 (46:35), najviac bodov ČR: Bečka 22, Sokolovský 17, J. Welsch 11 - zostava a body SR: R. Rančík 9, Krämer 6, Fapšo 5, Svitek a Jankovič po 4 (M. Rančík 30, Toya 5, Zabavník a Andruška po 4, Ivan 0). Trestné hody: 33/27 - 30/21, trojky: 20/6 - 19/2, fauly: 23:30, pred 1000 divákmi rozhodovali Bartonek (Rak.) a Rakoczy (Poľ.). Priebeh štvrtín: 18:19, 28:16, 23:23, 24:13. Druhý zápas: Luxembursko - Portugalsko 59:91 (40:44).
Tabuľka B-skupiny:
1. Česko 4 4 0 351:296 8
2. Slovensko 4 2 2 355:335 6
3. Portugalsko 4 2 2 327:282 6
4. Luxembursko 4 0 4 275:395 4
(do kvalifikácie postúpia dva najúspešnejšie tímy)