ponuka, že ak tú istú vec, ktorú ste kúpili v ich obchode, kúpite inde za lacnejšiu cenu, rozdiel vám preplatia. Priemerný rodič, ktorý do prázdninového programu a dovoleniek investoval takmer všetko, čo mal, sa tak môže tešiť, že snáď na investícii do školských potrieb pár korún ušetrí. Taký školák totiž stojí rodičov dosť.
Výbava pre prváka stojí 2– až 4-tisíc
Z hľadiska finančných výdavkov na začiatku školského roka stoja dosť veľa prváčikovia. Ak prvák „nezdedil“ školské veci po staršom súrodencovi, musia rodičia investovať do školskej výbavy. Nová, kompletná výbava pre prváka ich vyjde na približne dve– až štyritisíc korún (viď tabuľka). Bohatším rodičom sa medze nekladú – exkluzívne oblečenie, nadštandardnú školskú tašku, zošity s tvrdým obrázkovým obalom či drahé perá dnes zoženú bez problémov.
Tým sa však investície nekončia. Šesť– sedemroční človiečikovia práve dorástli do obdobia, v ktorom by už mali mať vlastnú izbu. A keďže ich čaká nástup do školy, nesmie v nej chýbať kvalitný písací stôl, polohovateľná stolička, lampa a pár zásuviek (alebo komoda) na školské potreby. Táto investícia vyjde rodičov minimálne na šesťtisíc, i keď nie je problémom minúť aj pätnásťtisíc korún.
Základné a stredné školy
Investície sa nevyhnú ani žiakom základných a stredných škôl. Učebnice na jazyky, zošity, obaly na ne, chýbajúce perá, ceruzky či nové tenisky a aktovky vytiahnu z peňaženiek rodičov minimálne tisícku až päť pred novým školským rokom.
Zhruba 500 korún mesačne vyjde rodičov strava (tá síce so školou nesúvisí, keď je v nej však dieťa aj počas obeda, musíte ju zaplatiť). Príspevky do rodičovského fondu stoja ďalších 500 až 1000 korún, polročne. Hoci sú „dobrovoľné“, vo väčšine škôl ich musíte zaplatiť.
Špeciálne učebnice jazykov alebo odborných predmetov, náročnejšie pomôcky (napríklad kompletná rysovacia súprava) tvoria ďalšie výdavky navyše.
Ak dieťa do školy dochádza spojmi, treba mu predplatiť cestovný lístok – v Bratislave stojí mesačný cestovný lístok na mestskú hromadnú dopravu pre žiaka 180 až 275 korún (podľa tarifného pásma), čipová karta na preukaz 160 korún, jej personifikácia 30 korún.
Keď k týmto výdavkom pridáte pár stoviek na záujmy dieťaťa, ako napríklad obľúbené počítače, mobil (dnes ho má väčšina stredoškolákov), kino, pripravte si minimálne ďalšiu tisícku.
Vysoké školy
O poplatkoch za vysoké školy sa toho už popísalo veľa. Denník SME nedávno uverejnil, že vysokoškolák stojí rodičov približne štyritisíc korún mesačne.
V cene boli zahrnuté výdavky za skriptá, zošity, pomôcky, cestovné, stravné i ubytovanie. Tento výpočet je však správny len za predpokladu, že vysoké školstvo ostane bezplatné. Ak na jeseň vláda schváli, že za štúdium na vysokej škole sa bude platiť, táto suma sa ešte zvýši.
Ďalšie náklady
Výdavky na školopovinné dieťa sa však ešte stále nekončia. Aby žiaci nesedeli počas školského roka stále vo svojich laviciach, školy organizujú rôzne výlety. Školské výlety, exkurzie, branný výcvik, škola v prírode, lyžiarsky a plavecký výcvik, sú pre dieťa výborným oddychom počas školského roka, pre rodičov ďalším zásahom do peňaženky.
Každý takýto výlet stojí okolo tisíc až tritisíc korún, ktoré rodičia musia odniekiaľ „vyčarovať“. Dieťaťu, ktoré sa naň teší totiž ťažko vysvetlíte, že na výlet nepôjde, pretože ho nemáte z čoho zaplatiť.
SOŇA REBROVÁ