Taiwanský prezident Čen Šui-bian naznačil, že jeho krajina by mohla prehodniť svoje obchodné vzťahy s Čínou. Táto iniciatíva sa stretla z rozličnými odozvami. Kým niektorí politici, akademici a podnikatelia vládu k takémuto kroku priamo vyzývajú, nájdu sa aj negatívne ohlasy. Dôvodom je, že Čína ešte stále predstavuje hrozbu pre bezpečnosť Taiwanu, ktorý naďalej považuje za svoju odpadlícku provinciu.
Zmena obchodnej politiky medzi Taiwanom a Čínou by okrem iného znamenala uvoľnenie limitov pre vzájomný tok investícií a zrušenie päťdesiatročného zákazu priameho obchodu, transportu a komunikácie medzi oboma krajinami. Tieto opatrenia boli zavedené po občianskej vojne v roku 1949 z obáv, že by sa Taiwan mohol stať ekonomicky závislým od komunistickej Číny. Teraz si však čoraz viac taiwanských manažérov a politikov uvedomuje, že ekonomika krajiny by mohla významne profitovať z rozvoja čínskeho trhu, ktorý ponúka lacnú pracovnú silu a pôdu. Na druhej strane taiwanskej ekonomike hrozí prepad do recesie a tamojšie firmy majú problémy udržať si svoju konkurencieschopnosť.
Oponenti tvrdia, že ak taiwanské firmy budú môcť presunúť výrobu do Číny, bude to viesť k odlivu kapitálu a nárastu nezamestnanosti. Zástancovia uvoľnenia si ale myslia, že Taiwan už nebude schopný dlho konkurovať čínskym závodom a ich lacnej pracovnej sile. Preto by vláda mala čo najskôr umožniť taiwanským firmám, aby investovali v Číne do budovania nových výrobných závodov.
Za posledných 10 rokov, odkedy oba štáty začali s postupným odstraňovaním reštriktívnych opatrení, taiwanské firmy investovali v Číne už 60 miliárd dolárov. Problémom ostáva to, že horný limit pre investovanie je v súčasnosti stanovený na 50 miliónov dolárov. Výbor, ktorý sa zaoberal uvoľnením vzťahov ale tvrdí, že opatrná politika by sa mala konečne zmeniť na „agresívne otvorenie sa“.
Čína nezareagovala okamžite na diskusiu, ktorá vypukla na Taiwane - jej stanovisko však bude dôležité, aby sa mohli úvahy transformovať do nových zákonov. Pozorovatelia si myslia, že vzhľadom na to, že obe krajiny chcú vstúpiť do Svetovej obchodnej organizácie, k zrušeniu obmedzení musí prísť v každom prípade.
GABRIEL KÁDASI