
Táto loď priplávala na Vianočný ostrov už 22. augusta. Atoly pri vzdialenom severozápadnom pobreží Austrálie sú obľúbeným cieľom tisícok člnov s ilegálnymi imigrantmi z Indonézie. Len v tomto roku ich prišlo takmer 3500, kým vlani to bolo za celý rok 2939. FOTO - REUTERS
Emigranti prevažne z Afganistanu prinútili posádku Tampy, aby loď nasmerovala na Vianočný ostrov, ktorý je austrálskym územím. Plavidlo nedostalo ani povolenie vplávať do austrálskych teritoriálnych vôd. O loď s „novou“ posádkou nemá nikto záujem.
Tvrdo proti imigrantom
„Jednoducho nemôžeme pripustiť, aby bola Austrália vo svete považovaná za ľahko dostupnú krajinu,“ vyjadril sa premiér John Howard. Len za posledných jedenásť dní sa do tejto krajiny dostalo viac než 1500 ilegálnych prisťahovalcov. Najmä z Afganistanu, Iránu a Iraku.
Austrália so súčasnou konzervatívnou vládou je v postupe voči nelegálnym imigrantom považovaná za jeden z najtvrdších štátov na svete. V minulosti to už kritizovala OSN a organizácie na ochranu ľudských práv. Kedysi veľkoryso otvorené brány sa dnes zatvárajú. Každoročne prijíma už len 10-tisíc utečencov a 49-tisíc legálnych prisťahovalcov. Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky podporuje vládnu imigračnú politiku až 78 percent austrálskych občanov.
Howard nezaváhal ani tentoraz. „Tento problém musia podľa práva vyriešiť vlády Indonézie a Nórska,“ povedal. Loď priplávala z indonézskych teritoriálnych vôd. Austrália dodá jej cestujúcim aspoň potraviny, vodu a lieky. „Zabrániť ľuďom v tom, aby u nás hľadali ochranu, je v rozpore s našimi medzinárodnými záväzkami,“ zareagovala na rozhodnutie vlády pre Reuters Margaret Piperová z austrálskej organizácie zastupujúcej utečencov.
Zadržiavacie tábory
Nelegálni prisťahovalci sa automaticky dostávajú do zadržiavacích centier a musia v nich zotrvať až kým nie je ich žiadosť vybavená. V tejto chvíli sú všetky austrálske tábory plné na prasknutie. Vláda minulý týždeň prijala rozhodnutie postaviť tri nové centrá.
V táboroch, ktoré sú stovky kilometrov od väčších centier, sú veľmi biedne podmienky. Atmosféra v nich je dlhodobo veľmi napätá. Ľudia protestujú proti podmienkam aj dĺžke pobytu v centrách (posudzovanie žiadostí trvá roky), vyskytujú sa prípady samovrážd. Včera v jednom z táborov 19 ľudí držalo už osemnásty deň protestnú hladovku. Piati z nich si dokonca demonštratívne zošili pery.
Pripomeňme, že v Británii len návrh konzervatívcov na podobné riešenie vzbudil veľké protesty, ktoré mali ohlas v celej západnej Európe.
MAREK CHORVATOVIČ