Alexander Lukašenko v minulosti opakovane obvinil OBSE, že namiesto pozorovateľov pripravuje 14-tisíc „banditov“, ktorí v deň D začnú v centre Minska masové nepokoje. Každý večer môžu televízni diváci v správach počuť o „príprave štátneho prevratu“, ktorý „opozícia pripravuje spoločne so Západom“ ako pred rokom v Juhoslávii. „Samozrejme, režim nás obviňuje z mnohého. Ale podľa volebného zákona majú občianske združenia právo zúčastniť sa pozorovania volieb,“ hovorí hlavný koordinátor iniciatívy Nezávislé pozorovanie Miečyslau Hryb.
„Podľa našich skúseností z minuloročných parlamentných volieb dochádza k najvýraznejším porušovaniam volebného zákona v tzv. predtermínových voľbách, ktoré prebiehajú päť dní pred dátumom volieb,“ hovorí Ryhor Gytlic, člen iniaciatívy Nezávislé pozorovanie. „A k manipuláciám najčastejšie dochádza v okresných komisiách.“
KGB a finančná polícia konfiškovala počítače a kancelársku techniku už niekoľkým nevládnym organizáciám, ktoré koordinujú činnosť pozorovateľov. Konfiškáciu zdôvodňuje porušením prezidentského dekrétu z apríla, ktorý nariaďuje registrovanie zahraničnej pomoci v prezidentskej kancelárii.
Volebné komisie boli formované výkonnou mocou a sú celkom v rukách režimu. Iba 2-3 percentá ich členov tvoria zástupcovia demokratických organizácií. „Napríklad vo Vitebskej oblasti z 13-tisíc členov komisií iba 22 ľudí predstavuje opozičné organizácie,“ hovorí podpredseda Bieloruskej ľudovej fronty Viačaslau Siučyk, ktorý koordinuje členov volebných komisií vyslaných opozíciou. „Už dnes vyvstáva otázka, či voľby budú skutočne objektívne, pretože výsledky volieb u nás neurčuje ten, kto hlasuje, ale ten, kto sčítava hlasy.“
Minulý týždeň obvinil minister spravodlivosti nevládnych pozorovateľov zo spolupráce s opozíciou. „Žiaden občan nie je neutrálny. Naša spoločnosť je po siedmich rokoch vlády Alexandra Grigorijeviča rozpoltená, vedie sa občianska vojna na ideologickej úrovni. Zákon samozrejme zakazuje pozorovateľom agitáciu, ale nenariaďuje politickú neutralitu. Ako to? Aj keď som angažovaný v opozícii, ako pozorovateľ iba fixujem porušenie zákona. Sudcovia a polícia u nás tiež nie sú neutrálni a slúžia jedinému človeku,“ hovorí Ryhor Gytlic, ktorý je zároveň aktivistom opozície.
„V Bielorusku je nedostatok aktívnych ľudí, pretože človek zaoberajúci sa politikou chápe, že z toho bude mať len nepríjemnosti. Nie náhodou sú najaktívnejší mladí ľudia, aj keď tí sú najzraniteľnejší. Študent môže byť vyhodený z internátu, formálne napríklad za opakovaný príchod neskoro v noci. A kde potom vezme 30-40 dolárov na podnájom? Aktívni sú len tí, čo sa zbavili strachu, alebo doteraz zostali naivní,“ dodáva.
(gom)