BRATISLAVA – „Prispejte na školu, pomôžete svojim deťom. Čím viac prispejete, tým sa vaše deti budú mať lepšie,“ počúvajú na začiatku školského roka rodičia od riaditeľa školy, školskej rady alebo rodičovského združenia.
Peniaze žiadajú aj štátne školy. V zlej finančnej situácii ponúkli rodičom možnosť sponzoringu a tá sa celkom dobre ujala – v priebehu pár rokov si ju osvojili takmer všetky.
Podľa sťažností adresovaných Štátnej školskej inšpekcii si niektoré školy tento „dobrovoľný“ príspevok doslova vynucujú.
„Často veľmi nepedagogicky. Učitelia od dieťaťa peniaze pýtajú aj pred celou triedou, čo môže mať na neho vážne psycho-sociálne dopady,“ potvrdil pre SME Vladislav Rosa, hlavný školský inšpektor. Podľa zistení inšpekcie narastá aj výška poplatku – kým kedysi bola 200–250 korún, dnes si školy pýtajú aj 1000 či 1500 korún.
Ak rodič nezaplatí, môžu nasledovať rôzne vyhrážky: „Ja to z vás dostanem, ak nezaplatíte, triede budeme krátiť financie“, prípadne „ak nezaplatíte, vaše dieťa nebude pracovať na počítači“.
Ústava hovorí, že každý má nárok „na bezplatné vzdelanie v základných a stredných školách“. Vzdelávanie sa môže poskytovať aj za úhradu, ale len v školách, ktoré sú iné ako štátne a spĺňajú podmienky ustanovené zákonom.
„Ak školy viažu poplatok na poskytnutie nejakej protislužby, ktorú musia preukázať aj bez neho, mohlo by ísť o porušenie ústavy,“ povedal pre SME právnik Ján Hrubala. „Školy môžu požiadať o zaplatenie dobrovoľného príspevku, ale nemajú právo prosiť, vyhlasovať, žiadať, určovať. Keď sa rodičom, ktorí peniaze nedajú, niečím vyhráža, je možné uvažovať o protiústavnosti a protizákonnosti.“
Školská inšpekcia hovorí jednoznačne: poplatok je dobrovoľný a kto naň nemá alebo dať nechce, nemusí ho zaplatiť. Ak dáte len päťsto korún, a nie stanovených tisíc, nikto nemá právo od vás žiadať zvyšok.
„Od takýchto aktivít by sa mali dištancovať najmä pedagógovia, lebo sa tak podieľajú na upevňovaní škodlivých zvykov a v očiach rodičov sa stávajú spolupáchateľmi,“ dodal Rosa.
SOŇA REBROVÁ
Čítajte viac v prílohe ŠKOLA A RODINA