
Viceprezident Svetovej banky pre Európu a Strednú Áziu Johannes Linn (vpravo) a splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová navštívili včera rómsku osadu Letanovce v okrese Spišská Nová Ves. Linn sa zoznámil so životom slovenských Rómov v štyroch osadách na východnom Slovensku. Počas víkendu bude diskutovať o riešení problému Rómov v krajinách strednej a východnej Európy v Budapešti. FOTO – ČTK
BRATISLAVA – Minister kultúry Rudolf Chmel bude viesť slovenskú delegáciu na konferencii venovanej problémom Rómov v strednej a východnej Európe. Chmel včera povedal, že ešte pred konferenciou bude špeciálne rokovať s premiérom Mikulášom Dzurindom a vicepremiérom Pálom Csákym.
Pôvodne mali byť na konferencii aj predsedovia vlád. Dzurinda má však podľa Chmela správu, že „tam nebude žiadny premiér okrem zrejme maďarského“.
V slovenskej delegácii budú vládna spolnomocnenkyňa pre Rómov Klára Orgovánová, štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý, zástupcovia ministerstva zdravotníctva a zahraničia ako aj Csákyho úradu.
Konferenciu spolufinancuje a organizuje Svetová banka spolu s Inštitútom otvorenej spoločnosti Georga Sorosa a s Európskou komisiou. Do Budapešti pricestuje aj finančník Soros.
Správa Svetovej banky sa sústredí na rozsah chudoby rómskej menšiny v Maďarsku, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku, Česku, krajinách bývalej Juhoslávie a Španielsku. Zo skúmaných údajov vyplýva, že takmer 80 percent Rómov v Bulharsku a Rumunsku žije z príjmu nižšieho ako 4,3 amerického dolára na deň.
Autori správy uvádzajú, že najchudobnejšie sú najviac geograficky izolované rómske komunity. „Od Rómov pretĺkajúcich sa životom pri smetiskách v Belehrade, cez značne preplnené rozpadajúce sa domy v Starej Ľubovni na Slovensku.“
Správa pripomína, že mnoho Rómov je bez práce od začiatku deväťdesiatych rokov. „Na Slovensku je v rómskych osadách celkom bežná oficiálna miera nezamestnanosti až do 100 percent.“
Osobitne sa v správe spomína nedostatočné vzdelanie Rómov, ktoré obmedzuje ich príležitosti. Zvlášť autori kritizujú segregáciu rómskej komunity v čisto rómskych školách alebo v samostatných triedach v rámci bežných škôl, čo vedie k zaostávaniu rómskych detí.
Za zdrvujúce sa označujú zdravotné problémy Rómov. V priemere žijú o 15 rokov kratšie ako bežná populácia. Dokonca detská úmrtnosť Rómov je dvojnásobne vyššia ako u nerómskeho obyvateľstva. (sp)