
Malý Palestínčan pozoruje izraelský tank na ceste, ktorá spája juh a sever pásma Gazy. Cesta je kontrolovaná izraelskou armádou a bude dôležitým bodom rokovaní o stiahnutí sa židovského štátu z Gazy. FOTO- TASR/AFP
i Bushova poradkyňa pre národnú bezpečnosť Condoleezza Riceová.
Potvrdili to viaceré zdoje, medzi inými aj najsilnejší odporca prímeria, hovorca Hamasu Abdela Azíz Rantisi, ale aj zdroje blízke palestínskej samospráve.
Chaos s oznamovaním prímeria spôsobil palestínsky prezident Jásir Arafat, ktorý ho oznamoval už celý včerajší deň. Zabezpečil si tým síce prvenstvo, keď ako prvý oficiálny palestínsky predstaviteľ hovoril o skorej možnosti prímeria, ale aj kritiku časti Palestínčanov za to, že v snahe pritiahnuť pozornosť médií rozpráva viacej, ako by mal.
Izraelský denník Jerusalem Post citoval zdroje z Arafatovej strany Fatah, podľa ktorých už prímerie podpísali v sýrskom Damasku tamojší vodcovia Islamského džihádu a Hamasu. Za Fatah mal dohodu podpísať v izraelskom väzení Marwan Bargútí. Palestínske zdroje prisudzujú Bargútímu kľúčovú úlohu pri „manažovaní“ prímeria. Mohlo by ísť aj o jeho snahu zapáčiť sa Izraelčanom, ktorí ho obžalovali zo zabitia 26 ľudí.
Tí však na jeho aktivity a rovnako na celé prímerie reagujú pomerne chladne a vyhlasujú, že on ani Islamský džihád či Hamas nie sú ich partnermi.
Text prímeria, ktorý dostali izraelské médiá, navrhuje jeho trojmesačné trvanie s možnosťou predĺženia. Počas tejto doby by sa mali zastaviť útoky na Izraelčanov v Izraeli aj na západnom brehu a v pásme Gazy.
Za to budú Palestínčania požadovať prepustenie väzňov, stiahnutie Izraela z území, ktoré obsadil po septembri 2000 a zastavenie cielených útokov na militantov.
Tieto požiadavky sa však zrejme nestretnú s porozumením Izraela. Samotní Palestínčania dobre vedia, že Izrael neprepustí ľudí, ktorí majú na rukách krv a že zrejme nezastaví útoky na militantov. Môže ich síce obmedziť, ale keď bude mať spravodajské informácie, potvrdzujúce, že niekto chystá útok, zaútočí na neho.
Už včera večer sa mali izraelskí bezpečnostní experti stretnúť s Palestínčanmi, aby im vysvetlili, že prímerie nie je bojom s terorizmom, tak ako to požaduje cestovná mapa.
Časť analytikov tvrdí, že odhodlanie radikálov k prímeriu súvisí s ich presvedčením, že teraz je správny čas na to, aby americký prezident Bush tlačil na Izrael a prinútil ho akceptovať ich predstavu o ceste k mieru. Potom sa budú blížiť prezidentské voľby a Bush z vnútropolitických dôvodov nebude v komplikovanej a Amerike vzdialenej agende riskovať.
Je však zrejme trochu naivné domnievať sa, že palestínski teroristi by sa riadili Georgeom Bushom, ktorý povedal, že ich treba rozprášiť, a veľmi pochybuje o tom, že prímerie skutočne chcú.
Pätnásťročný Palestínčan zabil Izraelčana
BAKA AL - GABRÍJA - Arabská dedina v severnom Izraeli Baka al-Gabríja sa včera stala miestom niekoľkých incidentov. Najprv skoro ráno 15-ročný Palestínčan zastrelil pracovníka izraelskej telekomunikačnej firmy Bezek. K akcii sa prihlásili Brigády mučeníkov al-Aksá, ktoré patria k Arafatovmu hnutiu Fatah.
V tej istej dedine neskoro popoludní zabili izraelskí vojaci dvoch Palestínčanov opásaných opaskami s výbušninami.
V Chán Juníse v pásme Gazy zasiahla izraelská raketa auto. Pri útoku zahynuli dvaja ľudia. Armáda podľa svojho vyhlásenia útočila na miesto, odkiaľ Palestínčania útočia na Izrael raketami Kásam. (mik)