George Bush a Romano Prodi- na Hamase a potravinách sa nezhodneme. FOTO- REUTERS
Témy, ktoré ich naďalej rozdeľujú, nie sú produktami irackej krízy, ale dlhodobejších rozporov prekračujúcich momentálne dianie. Sú to spory medzi európskym a americkým (momentálne skôr Bushovým) pohľadom na svet.
Najvypuklejšie sa tieto dva pohľady zrazili v názore na palestínske radikálne hnutie Hamas (a Blízky východ všeobecne) a geneticky modifikované potraviny a ich využitie v boji proti hladu v krajinách tretieho sveta.
Hamas
George Bush si myslí, že Hamas treba „rozprášiť“ a paradoxne kritizuje izraelské akcie zamerané na likvidáciu jeho šéfov, kým Európa a hlavne Francúzsko tvrdí, že hnutie je dôležité pre dosiahnutie mieru.
Európska únia na rozdiel od Američanov nezaradila politické krídlo Hamasu na svoj zoznam teroristických organizácií. Je na ňom iba vojenská zložka hnutia, ktorá je podľa expertov len vykonávačom rozhodnutí politickej sekcie.
Bush Európu vyzval, aby zastavila finančnú pomoc, ktorá by sa mohla dostať do rúk Hamasu. Nevyriešili sa ani rozpory vyplývajúce z pohľadu na Jásira Arafata. Arafat je pre Američanov prekážkou mierového procesu, Európania ho považujú za legitímne zvoleného zástupcu palestínskeho ľudu.
Treba však pripomenúť, že názory na Arafata sa aj v samotnej Európe líšia, pretože nie všetci európski politici sa s palestínskym prezidentom stretávajú. V únii existuje aj názor, že ak predstaviteľ členského štátu navštívi Izrael, nemal by sa v rovnakom čase stretnúť aj s Arafatom. Európski veľkí hráči ako Francúzsko či Nemecko tento názor neakceptujú.
Potraviny
Bushovi sa tiež nepodarilo presvedčiť Európu reprezentovanú Romanom Prodim, Kostasom Simitisom a Javierom Solanom o význame geneticky modifikovaných potravín pre boj s hladomorom hlavne v Afrike.
Únia sa týchto potravín bojí a odmieta obvinenia, že svojím postojom zhoršuje situáciu hladujúcich Afričanov. Bráni sa tým, že na pomoc tretiemu svetu vydáva viac peňazí ako Washington. Európski lídri však pripustili, že ich zákaz geneticky modifikovaných potravín nebude trvať večne.
Dohody
Na summite sa však dosiahli aj významné dohody. Týkajú sa hlavne boja proti terorizmu a zjednotenia názorov na hrozby, ktoré predstavujú Irán a Severná Kórea. Únia ustúpila od svojich pozícií nekonečného vyjednávania s týmito režimami a žiada ich spoluprácu pri objasňovaní ich nukleárnych programov.
Podpis dohody o vydávaní zločincov a právnej pomoci umožní zjednodušenie boja proti terorizmu. Dostala sa do nej aj klauzula, ktorá európskych občanov chráni pred trestom smrti.
Summit EÚ- USA
na čom sa dohodli:
spoločné vyhlásenie o zbraniach hromadného ničenia dohoda o prístupe k bankovým účtom, čo uľahčí boj proti terorizmu zmluva o vydávaní kriminálnikov a právnej pomoci v súvislosti s terorizmom využitie vodíka ako paliva budúcnosti na čom sa nedohodli:
Hamas geneticky modifikované potraviny na čom sa chcú dohodnúť:
„otvorené nebo“ - dohoda o zjednodušení leteckej prepravy medzu úniou a Amerikou