
Foto
a družstevných bytov – panelákov, vo Francúzsku, tiež známom panelovou výstavbou postavili v tom istom roku 12 percent takýchto bytov.
Do panelákov sa sťahovali všetci bez rozdielu – od smetiarov po profesorov. Skutočné getá zase vznikali často v centrách miest, o ktoré sa socializmus nestaral a kam sa mnohokrát nasťahovala nepracujúca spodina.
Dnes je problém, ako obnoviť preľudnené panelové sídliská, aby boli príjemnejšie na bývanie a ako paneláky modernizovať, keďže iná alternatíva hromadného bývania zatiaľ neexistuje. Paneláky starnú, ale veľa ľudí je stále vďačných, ak majú aspoň takúto strechu nad hlavou. V zlom stave sú aj vinou slabej údržby, ktorá sa zanedbala vo všetkých postkomunistických krajinách. Kým u nás sa hovorí, že materiály treba nahrádzať po štyridsiatich rokoch, napríklad Fínsko dáva tieto stavby do poriadku po dvadsiatich rokoch. Vo Fínsku pritom stavali kvalitnejšie.
Kovové časti domov sú zhrdzavené, v zlom stave sú balkóny, trhliny v betónoch sa zväčšujú, zlé sú strechy, okná, schodiská, výťahy, starosti sú s elektrinou. Problémy robia aj zásahy obyvateľov panelákov, ktorí do panelov robia otvory, často bez konzultácií so statikmi. Majitelia bytov v panelákoch by sa mali postarať, aby aspoň raz za päť rokov prišla revízia a aby sa nedostatky opravili. (r)