LEVOČA – Po zrušení Okresného úradu v Levoči bude toto mesto sídlom pracoviska popradského obvodného úradu. Takýto model usporiadania miestnej štátnej správy schválila vláda tento mesiac.
Levočania s riešením nesúhlasia a lobujú u poslancov parlamentu za zachovanie sídla okresu v Levoči. Tvrdia, že zrušením sídla okresu a znížením jeho významu na sídlo pracoviska obvodného úradu dôjde k stagnácii a zastaveniu rozvoja levočského regiónu.
„Zrušením okresného úradu sa správa vecí verejných nepriblíži k občanovi, ale naopak, vzdiali sa a značne predraží,“ uvádza prednosta Okresného úradu v Levoči Jozef Kaľavský v liste, ktorý adresoval poslancom Národnej rady SR.
Kým dnes cestuje obyvateľ obce Vyšný Slavkov na okresný úrad do 27 kilometrov vzdialenej Levoče, po reforme prekoná pri cestovaní do Popradu vzdialenosť 62 kilometrov.
Zdôrazňuje, že komplikovanosť spojenia verejnými dopravnými prostriedkami vzhľadom na členitosť, hornatosť okresu a nedostatočnú frekvenciu autobusov skomplikuje výkon štátnej správy.
Podľa názoru Kaľavského doterajší priebeh reformy verejnej správy nasvedčuje tomu, že sa nedarí dosiahnuť ani druhý cieľ – zefektívnenie verejnej správy.
Kým pred spustením reformy pracovali na odbore školstva tri pracovníčky na úseku personalistiky a miezd, dnes po prechode kompetencií na samosprávu je ich trojnásobne viac. Podobná situácia je aj na úseku stavebnej agendy – kým kedysi sa jej na okresnom úrade venovali traja úradníci, v súčasnosti je ich v okrese osem.
„Nie sme proti reforme verejnej správy, ale proti spôsobu, ktorý považujeme za nekoncepčný,“ dodáva Vladimír Pekarčík z Okresného úradu v Levoči.
Jeho vedenie zhodne tvrdí, že Levoča by mala ostať sídlom okresu a nezaslúži si byť na úrovni miest ako Poltár, Námestovo či Veľký Krtíš. (top)