BRATISLAVA – Vládnu koalíciu pobúrila nedávna návšteva poslanca a lídra Smeru Roberta Fica v Bielorusku, kde vládne režim prezidenta Alexandra Lukašenka. Fico ignoroval potláčanú bieloruskú opozíciu a prednosť dal len Lukašenkovým ľuďom. Štátna televízia využila jeho návštevu na propagandu a ako signál o údajnom prelomení diplomatickej izolácie krajiny.
„Mrzí ma, že predseda Fico išiel robiť demokratickú fasádu nedemokratickému Lukašenkovmu režimu,“ povedal predseda Národnej rady Pavol Hrušovský z KDH.
Koalícii sa nepáči najmä Ficova argumentácia, že jeho cesta mala len obchodný charakter a že nechodí po svete, aby poučoval o ľudských právach.
Poslanec ANO Jozef Banáš označil návštevu za „škandál“. Banáš Ficov argument o ekonomických dôvodoch cesty neprijal. „Mal tam poslať zo svojej strany nejakého ekonóma.“ Poslanec Peter Mišík z SDKÚ si myslí, že Fico ako šéf najväčšej opozičnej strany by si mal spytovať svedomie.
Sergej Kozlík z HZDS tvrdí, že Ficovu cestu by stretnutie s opozíciou „vyvážilo“. Komunistický poslanec Ivan Hopta zas nevidí dôvod, prečo by mal mať Fico „nejaké stretnutia s disidentami“.
Roberta Fica na kritizovanú návštevu Bieloruska pozval osobne podpredseda parlamentu Vladimír Nikolajevič Konopljov. Fico povedal, že v Bielorusku zdôrazňoval, že je tam ako opozičný poslanec.
Novinár Ľubomír Gombos, ktorý žil v Bielorusku a špecializuje sa naň, hovorí, že Konopljov vždy reprezentuje bieloruský parlament v zahraničí. V roku 1996 viedol poslaneckú frakciu Zhoda, ktorá zohrala kľúčovú úlohu v štátnom prevrate, ktorý uskutočnil Lukašenko. Patrí podľa Gombosa k piatim ľuďom, ktorým Lukašenko dôveruje a o ktorých opiera svoju moc.
Poslanec Smeru Róbert Kaliňák si nemyslí, že jeho stranícky šéf svojou návštevou pomáhal legitimizovať Lukašenkov režim. „Tak, ako bola tá cesta orientovaná, teda na ekonomickú spoluprácu, nebola urobená zle,“ tvrdí.